پایگاه خبری هامپوئیل
0

31 درصد از حجم سدهای آذربایجان‌شرقی پر است

31 درصد از حجم سدهای آذربایجان‌شرقی پر است
بازدید 8

ایسنا- آذربایجان‌شرقی:  مدیر عامل شرکت آب منطقه‌ای آذربایجان شرقی اعلام کرد که 31 درصد از سدهای استان هنوز برخوردار از ظرفیت پر نشده‌اند، با این‌حال با افزایش بارش‌ها، آب به رواناب تبدیل نشده است.

یوسف غفارزاده، در گفت‌وگویی با خبرنگاران، تأکید کرد که بارش‌ها تأثیرگذار هستند تنها زمانی که به صورت رواناب در رودخانه‌ها جریان پیدا کنند. او اظهار داشت که بارش‌های امسال در استان 20 درصد افزایش داشته‌اند نسبت به سال گذشته. غفارزاده افزود که یکی از دلایل اصلی خالی ماندن بخشی از ظرفیت سدها، افزایش دما است که در مقایسه با میانگین دراز مدت، 2.6 درجه بیشتر شده است. وی توضیح داد که افزایش دما باعث افزایش تبخیر نیز می‌شود و در مقایسه با میانگین، 33 درصد افزایش تبخیر را نشان می‌دهد.

غفارزاده اعلام کرد که در حالی که بارش‌ها افزایش یافته‌اند، جریان آب تقریباً در حد سال گذشته باقی مانده است، ولی جریان نسبت به میانگین دراز مدت ۲۱ درصد کاهش یافته است.

مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای آذربایجان شرقی تصریح کرد که سد نهند آب شرب بخشی از تبریز، و سد شهید کاظمی بوکان آب شرب علاوه بر تبریز، برای شهرهای میاندوآب، بناب، ملکان، آذرشهر، و عجب‌شیر تأمین می‌شود. همچنین، سد علویان آب شرب شهر مراغه، سد ستارخان آب شرب اهر، سد سهند آب شرب هشترود و سد گرمی چای نیز آب شرب میانه را فراهم می‌کنند.

او اظهار کرد که اولویت این سدها تأمین آب شرب است، اما به طور همزمان آب کشاورزی و صنعت را نیز تأمین می‌کنند. به عنوان مثال، سال گذشته، ظرفیت سد ستارخان اهر به ۲۹ میلیون و ۶۰۰ مترمکعب رسیده بود که امسال به ۲۷ میلیون و ۳۰۰ مترمکعب کاهش یافته است. همچنین، سد نهند سال گذشته سه میلیون و ۶۰۰ مترمکعب آب داشته و امسال به سه میلیون و ۳۰۰ مترمکعب رسیده است. ظرفیت سد نهند ۲۱ میلیون مترمکعب است و در حال حاضر استفاده نمی‌شود.

در مورد سد شهید کاظمی بوکان، اعلام شد که نسبت به سال گذشته، پرشدگی آن ۵۴ درصد افزایش یافته است.

از سوی دیگر، اعلام شد که هزینه‌ای به مبلغ ۸۰۰ میلیارد تومان برای ساخت رینگ شمالی تبریز صرف شده است و امیدوارند این پروژه تا پایان سال ۱۴۰۳ به اتمام برسد. همچنین، اعلام شد که سد گرمی چای میانه با ظرفیت ۴۰ میلیون مترمکعب در سال جدید به بهره‌برداری خواهد رسید.

همچنین، اعلام شد که سد قیزقلعه سی با ظرفیت تنظیمی ۲ میلیارد مترمکعب، که یک میلیارد آن به حق آب جمهوری آذربایجان است، در سال جدید با حضور رئیس‌جمهور دو کشور افتتاح خواهد شد.

نظرات کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *