پایگاه خبری هامپوئیل
0

فرونشست زمین، زخمی دیگر بر پیکر نحیف ارومیه

فرونشست زمین، زخمی دیگر بر پیکر نحیف ارومیه
بازدید 6

عضو هیئت علمی مرکز تحقیقات وزارت راه و شهرسازی اظهار کرد: “سدسازی بی‌رویه در حوضه آبریز ارومیه” باعث مرگ دریاچه و تشدید فرونشست منطقه شده است.

علی بیت‌اللهی، عضو هیئت علمی این مرکز، در گفت‌وگو با خبرنگار اجتماعی خبرگزاری تسنیم، درباره تأثیر بارش‌های اخیر در کشور بر کاهش نرخ فرونشست صحبت کرد. وی بیان کرد: بارش‌های به میزان 100 درصد می‌توانند در کاهش یا حتی توقف فرونشست تأثیرگذار باشند. اگر این بارش‌ها به صورت جاری در جریان رودخانه‌ها حرکت کنند، می‌توانند به دشت‌ها برسند و در تغذیه آب‌های زیرزمینی تأثیرگذار باشند.

او با بیان این مطلب که در صورت عدم اقدام، به دلیل فشردگی لایه‌های داخلی زمین، شرایط ترمیم آسیب‌های زمینی از بین خواهد رفت، اظهار نمود: متأسفانه در بسیاری از موارد، جریان آب‌های جاری به وسیلهٔ بندها و سدها محدود شده و کنترل شده و انتظار ما از تغذیه آبخوان‌ها توسط بارش‌ها، به واقعیت تبدیل نمی‌شود و نتیجهٔ این امر، اثرات ناخواسته‌ای از نزولات جوی است که باید پذیرفت.

یکی از اعضای هیئت علمی مرکز تحقیقات وزارت راه و شهرسازی افزود: اگر نزولات جوی بتوانستند با جریان مداوم به سمت تالاب‌ها و دشت‌ها نفوذ کنند، بدون شک تغذیه آب‌های زیرزمینی، افزایش سطح آب، یا حداقل جلوگیری از کاهش سطح آب را به دنبال داشته و در صورت اتفاق افتادن این امر، می‌تواند منجر به توقف فرآیند فرونشست زمین شود.

این زمین‌شناس دربارهٔ فرونشست اطراف دریاچه ارومیه توضیح داد و اشاره کرد که احداث سدهای زیادی بر روی رودخانه‌هایی که به این دریاچه می‌ریزند، باعث مانع شدن جریان آب به سمت آن می‌شود و همچنین تغذیه دشت‌ها و اراضی اطراف دریاچه را مختل می‌کند. او در یک سفر به سواحل شرقی دریاچه، شکاف‌های عمیق فرونشست زمین در نزدیکی بندر شرفخانه را مشاهده کرده بود.

بیت‌اللهی تأکید کرد که هدایت آب‌های بارانی به سمت دریاچه ارومیه باعث تجدید حیات دریاچه می‌شود و از فرونشست جلوگیری می‌کند. او به فرونشست اصفهان اشاره کرد و گفت که با قطع جریان آب رودخانه زاینده و نبود تغذیه آبخوان‌ها، این شهر و نقاط اطراف آن که حدود ۲ میلیون و ۷۰۰ هزار نفر را جای خود می‌دهد، دقیقاً بر روی پهنه‌های فرونشستی قرار دارند.

عضو هیئت علمی مرکز تحقیقات وزارت راه و شهرسازی اظهار کرد که وجود چاه‌های غیرمجاز زیادی باعث تخریب آبخوان‌ها شده و باید این عمل غیرمجاز متوقف شود تا فرونشست کندتر و حتی متوقف شود.

وی بیان کرد که مدیریت و نظارت جدی بر برداشت آب‌های زیرزمینی، تغذیه مصنوعی آبخوان‌ها و استفاده بهینه از بارندگی‌ها به دلیل کاهش نیاز آبی در کشاورزی، فرصت خوبی برای تغذیه تالاب‌ها و اراضی اطراف و همچنین کاهش فرونشست زمین است.

نظرات کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *