پایگاه خبری هامپوئیل
0

عبور صادرات آذربایجان شرقی از مرز 300 میلیون دلار

عبور صادرات آذربایجان شرقی از مرز 300 میلیون دلار
بازدید 16

تبریز – ایرنا – ناظر گمرکات آذربایجان شرقی از افزایش ۴۸ درصدی صادرات در سال جاری خبر داد. ارزش این صادرات ۳۰۹ میلیون دلار بوده و از گمرکات آذربایجان شرقی انجام شده است.

به گزارش ایرنا و به نقل از روابط عمومی حوزه نظارت گمرکات آذربایجان شرقی، صادق نامدار اعلام کرد که در این مدت ۵۴۷ هزار تن کالا از گمرکات استان به کشورهای مقصد صادر شده است. از این میزان، گمرک تبریز با صادرات ۲۰۸ هزار تن کالا به ارزش ۱۴۷ میلیون دلار بیشترین سهم را داشته است.

وی پنج قلم عمده کالاهای صادراتی را به ترتیب شامل شمش فولادی به ارزش ۲۴ میلیون دلار، پلیمرهای استیرن به ارزش ۲۳ میلیون دلار، میلگرد فولادی به ارزش ۲۲ میلیون دلار، قیر به ارزش ۱۸ میلیون دلار و شمش روی به ارزش ۱۸ میلیون دلار اعلام کرد.

نامدار بیان کرد که کشورهای اصلی مقصد صادراتی گمرکات آذربایجان شرقی به ترتیب ترکیه با ۱۹۱ هزار تن و ارزش ۱۵۳.۸ میلیون دلار، عراق با ۶۳ هزار تن و ارزش ۴۰.۷ میلیون دلار، ارمنستان با ۱۸۶ هزار تن و ارزش ۳۵ میلیون دلار، گرجستان با ۳۱ هزار تن و ارزش ۱۳.۷ میلیون دلار و آذربایجان با ۱۹ هزار تن و ارزش ۱۲.۱ میلیون دلار بوده‌اند. این پنج کشور مجموعاً سهم ۸۸.۳ درصدی از وزن و ۷۲.۸ درصدی از ارزش کل صادرات استان را به خود اختصاص داده‌اند.

نامدار با اشاره به واردات قطعی گمرکات آذربایجان شرقی بیان کرد: در دو ماه اول امسال، ۸۷ هزار تن کالا به ارزش ۲۵۴.۸ میلیون دلار از طریق گمرکات استان وارد کشور شده است که از لحاظ ارزش ۲۰ درصد و از نظر وزن ۳۰ درصد افزایش داشته است.

وی اضافه کرد: عمده اقلام وارداتی شامل کامیون‌های کشنده به ارزش ۴۳ میلیون دلار، گوشت گاو گرم به ارزش ۲۵ میلیون دلار، انواع توتون به ارزش ۲۴ میلیون دلار، گوشت گاو منجمد به ارزش ۱۶ میلیون دلار و موز به ارزش هفت میلیون دلار بوده که بیشتر از کشورهای ترکیه، چین، امارات، آلمان و برزیل وارد شده است.

وی افزود: پنج کشور مذکور حدود ۹۳.۴ درصد از وزن و ۹۰.۳ درصد از ارزش کل واردات آذربایجان شرقی را به خود اختصاص داده‌اند.

به گزارش ایرنا، آذربایجان شرقی دارای سه اداره کل گمرک در تبریز، سهلان و جلفا و سه واحد گمرکی در مراغه، خداآفرین و نوردوز و همچنین سه دفتر گمرکی در شهرک صنعتی شهید سلیمی تبریز و شهر بناب است.

نظرات کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *