پایگاه خبری هامپوئیل
0

آغاز عملیات عقیم‌سازی سگ‌های بلاصاحب در شهر مراغه

آغاز عملیات عقیم‌سازی سگ‌های بلاصاحب در شهر مراغه
بازدید 13

مراغه_ایرنا، رییس اداره حفاظت محیط زیست، پس از سال‌ها تلاش مداوم برای کنترل جمعیت سگ‌های بلاصاحب در این شهرستان، به ویژه در فصل‌های سرد، اعلام کرد که طرح عقیم‌سازی سگ‌های بلاصاحب با آغاز عملیاتی جدید، که شامل عقیم‌سازی ۲ قلاده سگ در روز گذشته بوده است، به اجرا درآمده است. همچنین، این طرح همزمان با واکسیناسیون همه سگ‌های بلاصاحب نیز پیش می‌رود.

در گفت‌وگو با خبرنگار ایرنا، غلامرضا زارع در روز دوشنبه اعلام کرد که عملیات عقیم‌سازی و واکسیناسیون سگ‌های بلاصاحب در مراغه به دلیل پیگیری‌ها و پشتیبانی‌های انجمن حمایت از حیوانات “رها”، شهرداری، اداره دامپزشکی و تعدادی از فعالان محیط زیست، به اجرا درآمده است. او اظهار کرد: تجهیزات عقیم‌سازی برای ۵۰ قلاده سگ دیگر نیز توسط انجمن ‘رها’ تهیه شده است.

زارع اعلام کرد که بخشی از بودجه سالانه سایت نگهداری حیوانات بلاصاحب شهرداری مراغه به طرح عقیم‌سازی اختصاص می‌یابد تا کنترل جمعیت این سگ‌ها ادامه یابد. او افزود: عقیم‌سازی به عنوان یکی از دستورالعمل‌های کشوری در زمینه کنترل جمعیت حیوانات بلاصاحب جایگاه دارد و این طرح شامل عقیم‌سازی، واکسیناسیون، پلاک‌کوبی و کنترل توله‌کشی در مناطق روستایی مراغه می‌باشد.

مدیرعامل انجمن حمایت از حیوانات “رها” نیز هدف از اجرای این طرح را کنترل جمعیت، آرام کردن خلق و خو، حفظ قلمرو، پلاک‌کوبی و واکسیناسیون سگ‌های بلاصاحب عنوان کرد و اظهار داشت: چند سال طول کشید تا اتاق‌های جراحی آماده شده و ست جراحی و تجهیزات لازم برای عقیم‌سازی تامین شود.

زهره برومند افزود: ست جراحی برای عقیم‌سازی و آماده‌سازی اتاق‌های جراحی تحت عهده شهرداری مراغه است و سایر تجهیزات و قفس‌های لازم نیز با هزینه تقریبی ۴۵۰ میلیون ریال توسط انجمن فراهم شده‌اند.

وی اظهار کرد که منابع مالی این انجمن از طریق کمک‌های مردمی تأمین می‌شود و افزود: تجهیزات عقیم‌سازی برای ۵۰ قلاده سگ آماده است و امیدواریم با تأمین منابع مالی بیشتر، آمار عقیم‌سازی سگ‌های بلاصاحب شهرستان روز به روز افزایش یابد.

سایت نگهداری حیوانات بلاصاحب شهرداری مراغه با بیش از ۲ هکتار مساحت و بخش‌های مختلفی از جمله قرنطینه، عقیم‌سازی، کنترل و حیوانات شناسنامه‌دار، حدود ۱۴۰ قلاده سگ را در داخل خود نگه می‌دارد.

این سایت با داشتن فضاهای باغی در داخل و حومه باغ‌شهر مراغه، تعداد سگ‌های بلاصاحب در فصل‌های پاییز و زمستان را در داخل شهر افزایش داده و برخی از این سگ‌ها به صورت قله‌ای در برخی از مناطق حاشیه شهر مشاهده می‌شوند.آغاز عملیات عقیم‌سازی سگ‌های بلاصاحب در شهر مراغه

این سگ ها که طی فصل کاری کشاورزان در باغات این شهر نگهداری می‌شوند، پس از برداشت محصولات و تعطیلی کار کشاورزان به طور روتین رهاسازی می‌شوند. این موضوع باعث ابراز نیاز به عقیم‌سازی سگ‌های بدون صاحب مراغه به منظور کنترل جمعیت آنان شده است. در گذشته، این اقدام به عنوان یک ضرورت در جلسات مختلف تأکید شده و در نهایت با مشارکت‌های مردمی و حمایت شهرداری به اجرا درآمده است.

نظرات کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مشاهده بیشتر