پایگاه خبری هامپوئیل
0

فعالیت ۵۴ پایگاه دیم در سراسر کشور

فعالیت ۵۴ پایگاه دیم در سراسر کشور
بازدید 19

مراغه- ایرنا– رئیس مؤسسه تحقیقات کشاورزی دیم کشور اعلام کرد که این مؤسسه هر سال با هدف آشنایی کشاورزان با آخرین یافته‌های تحقیقاتی، پایگاه‌های نوآوری را در اقلیم‌ها و استان‌های مختلف راه‌اندازی می‌کند. در سال زراعی جاری، ۵۴ پایگاه در سطح کشور فعال هستند.

«مظفر روستایی» روز چهارشنبه در گفت‌وگو با خبرنگار ایرنا نتایج حاصل از فعالیت این پایگاه‌ها را بسیار امیدوارکننده توصیف کرد و افزود: با بهره‌گیری از آخرین دستاوردها در این مزارع تحقیقاتی و ترویجی، شاهد افزایش ۳۰ تا ۱۰۰ درصدی تولید محصولات دیم، به ویژه در شرایط تنش خشکی هستیم.

وی تاکید کرد: با استفاده از این یافته‌های جدید تحقیقاتی در مزارع دیم، می‌توان بخش بزرگی از نیاز کشور به محصولات استراتژیکی مانند گندم را تامین کرد و به امنیت غذایی کشور کمک نمود.

به گفته وی، در این پایگاه‌های نوآوری، رقم‌های جدید بذر به کشاورزان ارائه می‌شود و آنها می‌توانند برتری این ارقام را نسبت به ارقام معمول و تجاری مشاهده کنند.

«روستایی» همچنین بیان کرد که کشاورزان از طریق این پایگاه‌های نوآوری با دستورالعمل‌های جدید در زمینه آرایش و تاریخ کاشت، روش‌های مبارزه با علف‌های هرز در محصولات مختلف و روش‌های کشاورزی حفاظتی آشنا می‌شوند تا بتوانند این دانش را در سال‌های آتی به کار گیرند.

روز ملی انتقال یافته‌های تحقیقاتی کشت دیم در مراغه

رئیس مؤسسه تحقیقات کشاورزی دیم کشور اعلام کرد که روز ملی انتقال یافته‌های تحقیقاتی کشت دیم فردا، پنج‌شنبه، با حضور جمعی از مسئولان کشوری و استانی در مراغه برگزار خواهد شد.

آقای «روستایی» اظهار داشت که هدف اصلی از برگزاری روز ملی انتقال یافته‌های تحقیقاتی کشت دیم در مراغه، آشنایی مدیران و بهره‌برداران با جدیدترین دستاوردهای تحقیقاتی این موسسه و افزایش بهره‌وری در طرح «جهش تولید در دیم‌زارها» است.فعالیت ۵۴ پایگاه دیم در سراسر کشور

وی افزود که استفاده از یافته‌های جدید این موسسه حتی در شرایط سخت خشکسالی نیز باعث افزایش اثربخشی و ظرفیت تولید در طرح جهش تولید در دیم‌زارها شده است.

آقای «روستایی» ادامه داد که بر این اساس، فردا، پنج‌شنبه برنامه‌های جدید موسسه تحقیقات کشاورزی دیم کشور برای حمایت از طرح «جهش تولید در دیم‌زارها» ارائه خواهد شد تا این طرح در سال‌های آینده نیز با موفقیت اجرایی شود.

وی همچنین بیان کرد که موسسه تحقیقات کشاورزی دیم کشور تاکنون ۱۱۳ رقم بذر غلات، گیاهان علوفه‌ای و گیاهان روغنی را برای کشت در اقلیم‌های مختلف به کشاورزان معرفی کرده است.

به گزارش ایرنا، طرح «جهش تولید در دیم‌زارها»ی کشور در سال ۱۳۹۹ با تکیه بر دانش فنی مبتنی بر پژوهش در موسسه تحقیقات کشاورزی دیم کشور با مرکزیت مراغه تدوین شد.

اجرای این طرح در پاییز همان سال توسط وزارت جهاد کشاورزی و ستاد اجرایی فرمان امام (ره) تصویب شد.

هدف این طرح، افزایش بهره‌وری تمامی محصولات زراعی دیم و توسعه سطح زیر کشت برخی محصولات مانند گیاهان علوفه‌ای و دانه‌های روغنی در تمامی مناطق دیم‌کاری کشور با توجه به امکانات و شرایط موجود بود.

از اهداف اصلی این طرح ملی می‌توان به افزایش تولید گندم و نخود، گسترش سطح زیر کشت و بهبود راندمان تولید جو در اراضی آیش، و افزایش سهم کشت غلات در اراضی دیم اشاره کرد. همچنین، برای دانه‌های روغنی نیز افزایش سطح زیر کشت و راندمان تولید مدنظر قرار گرفت.

لازم به ذکر است که بخش ستادی موسسه تحقیقات کشاورزی دیم کشور در مراغه قرار دارد و معاونت آن در کرمانشاه است. این موسسه دارای پنج ایستگاه اصلی در مناطق مختلف کشور است که نمایانگر اقلیم‌های متنوع هستند.

ایستگاه تحقیقاتی مراغه نماینده اقلیم سرد، ایستگاه قاملو در کردستان نماینده اقلیم بسیار سرد، ایستگاه سرارود در کرمانشاه نماینده اقلیم معتدل سرد، ایستگاه گچساران در کهگیلویه و بویراحمد نماینده اقلیم گرمسیری و ایستگاه شیروان در خراسان شمالی نماینده اقلیم معتدل سرد و خشک است.

نظرات کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *