پایگاه خبری هامپوئیل
0

توجه ویژه دولت سیزدهم به ورزش استان آذربایجان شرقی

توجه ویژه دولت سیزدهم به ورزش استان آذربایجان شرقی
بازدید 8

با شروع به کار دولت سیزدهم و تصمیم مسئولان برای رفع کاستی‌ها و به پایان رساندن طرح‌های عمرانی نیمه‌کاره در حوزه‌های مختلف، همچنین توجه به ظرفیت‌ها و منابع استان‌ها، فرصتی برای مسئولان استانی به وجود آمد تا بدون واسطه مشکلات خود را با افراد اجرایی بالاترین سطح یا نمایندگان آنها در میان بگذارند و در کوتاه‌ترین زمان ممکن بهترین راه حل‌ها را برای رفع این مشکلات پیدا کنند.

حوزه ورزش نیز از مشکلات و عدم کارآمدی‌های دولت‌های گذشته مستثنی نبوده است. طولانی شدن طرح‌های عمرانی، عدم تخصیص منابع کافی به این حوزه، و حمایت کم از ورزشکاران موجب بروز مشکلات متعدد و فرسودگی طرح‌های ورزشی، و همچنین مهاجرت ورزشکاران این استان به مناطق دیگر شده بود.

در آذربایجان شرقی، با وجود ۱۲۰۰ مکان ورزشی، ۶۳۰ باشگاه و بسیاری از قهرمانان در رشته‌های مختلف، حضور کم ورزشکاران در تیم‌های ملی و لیگ‌های برتر، نشان از عدم توانایی در بهره‌برداری از ظرفیت‌های موجود دارد.

تنها حدود ۱۶۰ هزار ورزشکار در آذربایجان شرقی فعالیت می‌کنند که نسبت به جمعیت چهار میلیون نفری این استان بسیار کم است. این موضوع نشان می‌دهد که بودجه ورزشی سالانه که بر اساس تعداد ورزشکاران تعیین می‌شود، کافی نیست. بنابراین، انتظار اصلاح بودجه‌های ورزشی استان‌ها و توزیع منصفانه آن بر اساس نیازها و استعدادهای ورزشی ایجاد شده است.توجه ویژه دولت سیزدهم به ورزش استان آذربایجان شرقی

ورزش آذربایجان شرقی در مسیر جهش؛ ۳۵۵ میلیارد تومان اعتبار از سفر رییس جمهور

در بیست و سومین سفر استانی رییس جمهور، با اختصاص اعتبار ۳۵۵ میلیارد تومانی از محل اعتبارات ملی، به منظور بهبود و توسعه زیرساخت‌ها و گسترش ورزش همگانی در آذربایجان شرقی، اقداماتی انجام شد.

در این سفر یک روزه، آیت الله رئیسی همراه با چند وزیر و نمایندگان تام‌الاختیار وزارتخانه‌ها از جمله وزیر ورزش و جوانان، تصمیمات مهمی در حوزه ورزش و جوانان استان اتخاذ گردید. برای اجرای این تصمیمات، اعتبار ۳۵۵ میلیارد تومانی تخصیص یافت و با پیگیری مسئولان استانی، ورزش در ابعاد مختلف از جمله زیرساخت‌ها، قهرمانی، همگانی و جوانان تحول خواهد داشت.

مدیرکل ورزش و جوانان آذربایجان شرقی با ارائه گزارش سفر رییس جمهور و وزیر ورزش و جوانان به استان، اظهار کرد: از جمله تصمیمات این سفر، اختصاص ۳۵۵ میلیارد تومان اعتبار از محل اعتبارات ملی برای بهبود و توسعه زیرساخت‌های ورزشی و گسترش ورزش همگانی بود که ما در تلاش هستیم آنرا بپیگیری کنیم.

حبیب ستوده نژاد ادامه داد: در این سفر، شهرستان‌های هریس و اهر با توجه به رویکرد سازنده دکتر سجادی، دستورات لازم جهت خرید چمن مصنوعی زمین فوتبال هریس و زمین فوتبال استادیوم پنج هزار نفری اهر به مالکیت دولت صادر گردید.

وزیر ورزش و جوانان که به عنوان نماینده تام‌الاختیار در این سفر حضور داشت، در اولین اقدام ورزشی خود، دستور تجهیز خانه تکواندو شهرستان هریس را صادر کرد.توجه ویژه دولت سیزدهم به ورزش استان آذربایجان شرقی

تکمیل استادیوم بناب به واقعیت پیوست

معاون وزیر راه و شهرسازی و مدیرعامل سازمان مجری ساختمان ها و تأسیسات دولتی و عمومی در حین بازدید از این استادیوم، با اشاره به پیشرفت فیزیکی ۸۳ درصدی آن، اظهار کرد: “تمام تلاش خود را می‌کنیم تا با تأمین منابع مالی از سوی دولت، به انجام این پروژه که مورد انتظار مردم شهرستان بوده، پایان دهیم.”

علی نبیان افزود: “در صورت تأمین منابع مالی مورد نیاز، قصد داریم اوایل سال آتی این ورزشگاه را به بهره برداری برسانیم.”

به گفته معاون وزیر راه و شهرسازی، بیش از ۳۰۰ میلیارد ریال اعتبار توسط دولت سیزدهم برای این پروژه اختصاص یافته که امیدوارند این اعتبار به موقع فراهم شود.

همچنین، حجت الاسلام محمد باقری بنابی عضو کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی نیز با اشاره به وضعیت نیمه‌تمام پروژه استادیوم ۱۵ هزار نفری بناب، اظهار امیدواری کرد که با تأمین ۱۰۰ میلیارد تومان اعتبار باقیمانده، این پروژه را به اتمام برسانند و آن را جزو اولویت‌های مطالبات مردمی از دولت قرار دهند.توجه ویژه دولت سیزدهم به ورزش استان آذربایجان شرقی

تشکیل شرکت مس آذربایجان

دستور رییس جمهوری برای تشکیل شرکت مس آذربایجان، که ارتباطی با ورزش نیز دارد، یکی از رخدادهای مهم در استان است. این اقدام در دولت سیزدهم آغاز شده و در صورت موفقیت، با فعالیت‌های ورزشی شرکت مس و حمایت از تیم‌ها در رشته‌های مختلف، ورزش استان نیز حامی بزرگ مالی خواهد داشت.

همچنین، محمدحسین فرهنگی، رییس مجمع نمایندگان آذربایجان شرقی، در واکنش اولیه‌اش به این خبر، انتقال سریع مالکیت تیم‌های تراکتور و ماشین‌سازی به شرکت‌های مس استان را خواستار شد.

تا به امروز، دولت سیزدهم برای تکمیل و بهره‌برداری از ۱۸ طرح نیمه‌تمام، مبلغ ۳۵۵ میلیارد تومان را تصویب کرده است. این طرح‌ها شامل نیازهایی از قبیل بازسازی ورزشگاه یادگار امام تبریز، استخر قهرمانی استان، ورزشگاه ۱۵ هزار نفری بناب می‌شوند.

استان آذربایجان شرقی نیاز مبرمی به ساخت اماکن ورزشی جدید دارد. مجموع مساحت اماکن ورزشی در این استان حدود ۱۳۰ هزار مترمربع است، که حدود ۴۳ هزار مترمربع آن فضای روباز و ۸۷ هزار مترمربع آن اماکن سرپوشیده است. این نشان می‌دهد که سرانه ورزشی در این استان پایین است و نیاز به توجه ویژه دولت دارد.

علاوه بر این، با وجود افتتاح طرح‌های عمرانی ورزشی و تکمیل پروژه‌های ناقص، هنوز این استان برای رسیدن به سرانه ورزشی مناسب فاصله زیادی دارد. برخی از این پروژه‌های ناقص  شامل: سالن های سرپوشیده هرگلان عجب شیر، سالن نظرکهریزی هشترود، رزمی میانه، دوومیدانی تبریز، سالن ولیعصر میانه، سالن باغ معروف تبریز، سالن ورزشی اسفنجان اسکو، سالن ورزشی قاضی جهان آذرشهر، سالن کرمجوان مراغه، سالن رزمی مراغه، سالن مرکید مرند، سالن آقبلاغ ورزقان، سالن کندرود تبریز، سالن قره بابا بستان آباد، سالن حسرتان خداآفرین، سالن چلغایی بناب، سالن ورجوی مراغه، چمن مصنوعی بستان آباد و مینی چمن صوفیان، سالن ورزشی اونلیق میانه، تیراندازی اهر، سالن چند منظوره سهند اسکو، گنجینه کتاب هشترود، سالن بانوان مهربان سراب، استادیوم ۵هزار نفری مراغه، استادیوم ۵هزار نفری میانه، چمن مصنوعی سردرود و سالن ورزشی روشت بزرگ بناب در دولت قبل است. با این تفاسیر این استان برای رسیدن به سرانه ورزشی یک متر مربع برای هر نفر فاصله زیادی دارد و دولت سیزدهم برای تحقق این میزان سرانه ورزشی عزم راسخ دارد.توجه ویژه دولت سیزدهم به ورزش استان آذربایجان شرقی

بازسازی یادگار امام، هدیه ای به مردمِ تبریز

ورزشگاه یادگار امام در تبریز که بیش از ۳۰ سال از شروع ساخت آن می‌گذرد، مانند طرح‌های دیگر عمرانی، به بازسازی و نوسازی نیاز دارد. متأسفانه، تا کنون این نیاز مورد بی‌توجهی قرار گرفته است، اما خوشبختانه، دولت سیزدهم توجه ویژه‌ای به نگهداری اماکن ورزشی دارد و بودجه‌های خاصی برای این منظور اختصاص داده است.

استاندار آذربایجان شرقی در بازدید از ورزشگاه یادگار امام تبریز اعلام کرد که بودجه و منابعی برای بازسازی و نوسازی این مجموعه ورزشی در نظر گرفته شده است.

عابدین خرم اظهار داشت: ورزشگاه یادگار امام (ره) تبریز یکی از نمادهای اساسی ورزش در استان است و نیاز به توجه ویژه دارد تا نواقص آن برطرف و آماده برگزاری مسابقات و تکریم تماشاگران شود.

وی افزود: باید این مجموعه را به عنوان یک شهرک ورزشی در نظر گرفت و با انجام کارهای فنی و مشاوره‌های تخصصی، برای رویدادهای بزرگتر آماده کرد.توجه ویژه دولت سیزدهم به ورزش استان آذربایجان شرقی

آغاز عملیات بازسازی ورزشگاه یادگار امام(ره) تبریز با حمایت ۱۲۰ میلیاردی دولت

مدیرکل ورزش و جوانان آذربایجان شرقی اعلام کردند که بودجه‌ای به ارزش ۱۲۰ میلیارد تومان برای بازسازی ورزشگاه یادگار امام ره در تبریز به مدت سه سال اختصاص یافته است. این اعتبار به منظور رفع مشکلات و نواقص اساسی این مجموعه استفاده خواهد شد.

حبیب ستوده نژاد، هنگام بازدید از فرآیند بازسازی ورزشگاه، اظهار داشت که در ماه جاری بودجه‌ای به ارزش ۴۰ میلیارد تومان تصویب شده است. این بودجه با توجه به اولویت‌بندی، به منظور بهبود وضعیت تماشاگران، شامل اقداماتی نظیر اصلاح شبکه برق و ژنراتورها، تعمیر سکوهای بتنی فرسوده، بهبودی گیت‌های ورودی و فروش بلیط، بازسازی سرویس‌های بهداشتی، تعویض تارتان پیست دوومیدانی، مرمت چمن‌های حاشیه زمین و بازسازی اسکوربورد است.

ستوده نژاد ادامه داده و اظهار کرده است که ورزشگاه یادگار امام تبریز به مرور زمان و به دلیل استهلاک و نواقص اساسی، وضعیت مطلوبی نداشته است. بنابراین، تصمیم به بازسازی و رفع مشکلات اساسی این ورزشگاه گرفته شده است.

در اولین مرحله، اقداماتی همچون تعمیرات روزمره مانند رنگ‌آمیزی، بهسازی سرویس‌های بهداشتی، تعویض و ترتیب دادن به صندلی‌های شکسته، و تعویض بنرهای فرسوده ورزشگاه انجام شده است. با اختصاص بودجه، نواقص دیگر نیز برطرف خواهند شد.

ستوده نژاد بیان کرد که عملیات تخریب، مرمت و رفع نواقص اساسی رختکن‌های ورزشگاه آغاز شده است و تلاش می‌شود تا با افزایش شیفت کاری و پیگیری‌های روزانه، عملیات بازسازی به سرعت به پایان برسد. این اقدامات با هدف به دست آوردن یک ورزشگاه مطابق با استانداردهای نظارتی آسیایی و با ارزش برای مردم آذربایجان انجام می‌شود.

تکمیل ورزشگاه یادگار امام تبریز تا نهم شهریور

معاون فنی اداره کل ورزش و جوانان آذربایجان شرقی اعلام کرد که با توجه به فعالیت شبانه‌روزی، ورزشگاه یادگار امام تبریز در حال آماده‌سازی است و هدف آن این است که تا تاریخ نهم شهریور آماده شود.

سیدعطا شرفشاهی، نماینده دفتر فنی اداره کل ورزش و جوانان آذربایجان شرقی، اظهار کرد که تمام تلاش آنها و پیمانکار مربوطه بر اتمام ورزشگاه یادگار امام تبریز تا تاریخ مذکور برای استفاده در بازی‌های خانگی تیم فوتبال تراکتور در لیگ بیست و دوم است. او تأکید کرد که هیچ‌گاه کیفیت را به خاطر شتاب و مسابقه با زمان فدا نمی‌کنند و در صورت نیاز به طولانی شدن امر، زمان لازم را برای اتمام پروژه به‌کار می‌گیرند.

شرفشاهی افزود: تاکنون بیش از هفتاد میلیارد ریال برای بخش‌های مختلف ورزشگاه، از جمله رختکن‌ها، سرویس بهداشتی، دوش، اتاق ماساژ، و موتورخانه، هزینه شده است. همچنین، حدود پنجاه میلیارد ریال برای مرمت و تغییرات اساسی در چهار پروژکتور ورزشگاه صرف شده است.

وی افزود: دولت سیزدهم علاوه بر تکمیل طرح‌های بزرگ ورزشی، به اتمام طرح‌های نیمه‌تمام نیز توجه دارد. تاکنون بیش از ۶ هزار طرح نیمه‌تمام ورزشی در کشور شناسایی شده است، که بیش از یک هزار و ۱۰۰ طرح به دلیل بار مالی سنگین به حالت نیمه‌تمام رها شده‌اند.

آذربایجان شرقی نیز از این قاعده مستثنی نیست و برای تکمیل و بهره‌برداری از طرح‌های نیمه‌تمام ورزشی خود، مبلغی بالغ بر ۹۱ میلیارد تومان تصویب شده است. این اقدام به فعال‌شدن بخش عمده‌ای از کارگاه‌های طرح‌های نیمه‌تمام ورزشی استان و بهره‌برداری از آنها کمک می‌کند.توجه ویژه دولت سیزدهم به ورزش استان آذربایجان شرقی

تکمیل استخر قهرمانی با اختصاص ۱۰۰ میلیارد تومان

ستوده نژاد اعلام کرد که ۱۰۰ میلیارد تومان اضافی برای تکمیل استخر قهرمانی در مجموعه یادگار امام اختصاص یافته است. وی اظهار داشت که دولت ۳۵۵ میلیارد تومان را به منظور توسعه ورزش در استانها اختصاص داده است، که این مبلغ بیشترین اعتبار مخصوص ورزش در تمام سفرهای استانی رییس جمهور در دولت کنونی است.

به گفتهٔ علیرضا عاصم یوسفی، مدیرعامل شرکت توسعه و نگهداری اماکن ورزشی کشور، استخر قهرمانی که در مجموعه ورزشی یادگار امام در تبریز ساخته شده است، قرار است تا پایان دهه فجر امسال به بهره‌برداری برسد.توجه ویژه دولت سیزدهم به ورزش استان آذربایجان شرقی

آذربایجان شرقی، پیشگام در توسعه ورزش: افتتاح دو پروژه ورزشی مهم در سال جاری

مدیرعامل شرکت توسعه و نگهداری اماکن ورزشی کشور اظهار داشتند که یکی از اصول اساسی دولت در زمینه طرح‌های عمرانی ورزشی، جلوگیری از هدر رفت منابع و از بین بردن رانت است. آنها اعلام کردند که مبلغ ۵ میلیارد تومان برای به پایان رساندن ورزشگاه ملکان اختصاص یافته و این ورزشگاه قرار است تا دهه فجر امسال به بهره‌برداری برسد.

علیرضا عاصم یوسفی اضافه کرد: امسال نیز بازسازی پیست ورزشگاه‌های یادگار امام تبریز و ورزشگاه مراغه را اجرا خواهیم کرد تا از هدر رفت بیت‌المال جلوگیری شود.

وی اظهار داشت: استان آذربایجان شرقی به دارایی بسیاری از استعدادها، اما به شرطی که به آن توجه شود و زیرساخت‌های لازم برای پرورش این استعدادها فراهم شود، می‌تواند در رقابت‌های بین‌المللی به نام ایران افتخار کند. او خوشنودی خود را از اقدامات اولیه و به موقع دولت برای تکمیل زیرساخت‌ها بیان کرد و ابراز کرد که این اقدامات زمینه را برای بروز استعدادهای ورزشی نهفته فراهم کرده است.

وی افزود: انتظار مردم استان از دولت مردمی در زمینه ورزش، شامل حمایت از ورزش‌های قهرمانی و جامعه‌پذیر، توزیع منصفانه بودجه‌های ورزشی و توجه به نیازهای ورزشکاران مختلف است. او اظهار کرد که بهبود این مسائل می‌تواند ورزش آذربایجان شرقی را به طور جامع تغییر دهد.

نظرات کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *