پایگاه خبری هامپوئیل
0

تاثیرات منفی دیر خوابیدن بر جسم و روان.

تاثیرات منفی دیر خوابیدن بر جسم و روان.
بازدید 19

برخی از دلایل اختلال خواب عبارتند از استرس و اضطراب، ناراحتی یا درد، اختلالات محیطی مانند سروصدا، حرکت و دمای خیلی گرم یا خیلی سرد.

به گزارش خبرنگار سلامت هامپوئیل، برخی افراد دیرتر از دیگران به رختخواب می‌روند و تمایل دارند تا پاسی از شب بیدار بمانند؛ این افراد به طور معمول به عنوان «جغد شب» شناخته می‌شوند. این افراد معمولاً جوان‌تر هستند، در حالی که افراد مسن‌تر ترجیح می‌دهند شب‌ها زودتر به خواب بروند. اما آیا دیر خوابیدن ممکن است ضرری داشته باشد؟

بعضی از دلایل اختلال در خواب شامل استرس و اضطراب، ناراحتی یا درد، مشکلات محیطی مانند سروصدا، حرکت، و دمای بسیار گرم یا سرد هستند.

چقدر باید بخوابیم و اگر خواب کافی نداشته باشیم، چه اتفاقی می‌افتد؟

دکتر “برین ماینر”، متخصص خواب، به یاهولایف اظهار می‌کند که اغلب افراد به اندازه کافی نمی‌خوابند. او تاکید می‌کند که بزرگسالان جوان باید هفت تا نه ساعت و بزرگسالان مسن‌تر باید هفت تا هشت ساعت بخوابند.

ماینر بیان می‌کند که اگر کسی به طور متوسط کمتر از هفت ساعت خواب ببرد، احتمالاً به مقدار کافی نخوابیده است.

به گفته “ترینا ال. کوئلار”، رئیس تحقیق و توسعه و معاون زیست‌شناسی شرکت بیوتکنولوژی تالی هلت (Tally Health)، تنها هفت ساعت خواب کافی نیست و همچنین کیفیت خواب نیز به اندازه مقدار آن مهم است.

به گفته او، حتی اگر شخص هفت ساعت خواب بخوابد، اما با استراحت کامل همراه نباشد، کافی نیست. هم کیفیت و هم مقدار خواب به طور قابل‌توجهی بر سلامتی تاثیر گذارند و ممکن است خطر ابتلا به بیماری‌های مزمن از جمله دیابت، فشار خون بالا، سکته مغزی، بیماری‌های قلبی و برخی انواع سرطان‌ها را افزایش دهد و با برخی موارد مرگ‌ومیر نیز ارتباط داشته باشد.

به گزارش ایندیپندنت، برخی کارشناسان نیز از تاثیر کم‌خوابی بر افزایش وزن خبر می‌دهند. آنها بیان می‌کنند که کم‌خوابی باعث کاهش هورمون‌های سیری در بدن می‌شود و این موجب افزایش هورمون‌های مرتبط با احساس گرسنگی می‌شود. همچنین، کمبود خواب می‌تواند با فشار خون بالا و کنترل ضعیف‌تر قند خون مرتبط باشد.

آیا دیروقت خوابیدن مشکل‌ساز است؟

  • میوه‌های مفید برای استراحت طولانی

«سل هنوی»، متخصص تغذیه یورک‌تست توضیح می‌دهد غذاهای گیاهی از مواد مغذی کلیدی و ملاتونین (هورمون خواب‌آور) که چرخه خواب و بیداری بدن ما را کنترل می‌کند، سرشارند. این مواد برای خواب مفیدند زیرا الگوی خواب را تنظیم می‌کنند و کیفیت و کمیت آن را بهبود می‌بخشند.

تلاش کنید این مواد غذایی خاص را در رژیم غذایی‌تان بگنجانید تا خواب خوبی داشته باشید: گیلاس، آناناس، کیوی و موز، به‌ ویژه خوب است موز را به رژیم غذایی خود بیفزایید تا خوابتان را بهبود بخشد. موز سرشار از ویتامین ب ۶، پتاسیم و منیزیم است که به آرام کردن عضلات تحت فشار زیاد کمک می‌کند.

  • تقویت خواب با خوردن برنج و ماهی قزل‌آلا

غذاهای دریایی و غلات از امگا ۳ که می‌تواند به کاهش اضطراب کمک کند، سرشارند. این خوراکی‌ها نه‌ تنها کمک می‌کند به‌ محض سر گذاشتن بر بالش راحت‌تر بخوابید بلکه می‌تواند عملکرد و تمرکز را در طول روز نیز بهبود بخشد.

همچنین جو دوسر منبع غنی امگا ۳ است که مقداری مفید از اسیدهای چرب را دارد.

چند ماده غذایی برای بهبود کیفیت خواب

  • میوه‌های مفید برای استراحت طولانی

«سل هنوی»، متخصص تغذیه یورک‌تست توضیح می‌دهد که غذاهای گیاهی حاوی مواد مغذی کلیدی و ملاتونین (هورمون خواب‌آور) که چرخه خواب و بیداری بدن را کنترل می‌کند، بسیار مفیدند. این مواد بهبود الگوی خواب را تنظیم می‌کنند و کیفیت و مقدار خواب را ارتقاء می‌بخشند.

تلاش کنید این مواد غذایی خاص را به رژیم غذایی‌تان اضافه کنید تا به یک خواب بهتر دست پیدا کنید: گیلاس، آناناس، کیوی و موز، به‌ ویژه موز که مصرف آن می‌تواند کمک زیادی به بهبود خواب شما داشته باشد. موز حاوی ویتامین ب ۶، پتاسیم و منیزیم است که به آرامش عضلات در شرایط فشار کمک می‌کند.

  • تقویت خواب با مصرف برنج و ماهی قزل‌آلا

غذاهای دریایی و غلات دارای امگا ۳ هستند که می‌تواند به کاهش اضطراب کمک کند. این خوراکی‌ها نه‌ تنها می‌توانند به راحت‌تر شدن درخواب کمک کنند، بلکه می‌توانند عملکرد و تمرکز شما در طول روز را هم بهبود بخشند.

همچنین، جو یک منبع غنی از امگا ۳ است که مقدار مفیدی از اسیدهای چرب را در اختیار شما قرار می‌دهد.

چه مدت قبل از خواب غذا بخوریم؟

هنوی بیان می‌کند که ایجاد محیط و شرایط مناسب برای داشتن خواب خوب، به اندازه انتخاب یک رژیم غذایی سالم، حائز اهمیت است. خوردن شام مناسب قبل از خواب، به‌ ویژه در صورتی که در حالت گرسنگی قرار دارید، ممکن است به نظر خوب برسد. اما باید در نظر داشت که فرآیند هضم غذا معمولا تا سه ساعت طول می‌کشد و باید این مدت را صبر کرد تا بدن به طور کامل آرامش یابد و برای خواب آماده شود.

نظرات کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *