پایگاه خبری هامپوئیل
0

راه‌اندازی واحد بیولوژی خاک در مراغه با همکاری موسسه دیم و دانشگاه

راه‌اندازی واحد بیولوژی خاک در مراغه با همکاری موسسه دیم و دانشگاه
بازدید 11

در جلسه معاون پژوهش و محققین بخش مدیریت منابع موسسه تحقیقات کشاورزی دیم، به همراه رؤسای دانشگاه و دانشکده کشاورزی شهرستان مراغه، همچنین اعضای هیات علمی گروه خاک‌شناسی دانشکده کشاورزی، تصمیم گرفته شد تا واحد بیولوژی خاک راه‌اندازی شود. در این جلسه به اهمیت استفاده از پتانسیل‌های زیستی خاک پرداخته شد و تأکید شد که این واحد به منظور بهره‌گیری از پتانسیل‌های زیستی خاک، به دنبال تحقیقات کاربردی در زمینه کودهای زیستی می‌باشد.

اهداف اصلی این واحد شامل هدفمند سازی تحقیقات در زمینه کودهای زیستی، جداسازی و شناسایی سویه‌های میکروبی جدید و سازگار با شرایط اقلیمی و جغرافیایی محل اجرا، و استفاده از پتانسیل‌های زیستی خاک برای افزایش تاب‌آوری محصولات زراعی دیم می‌باشد. هدف از این اقدامات این است که با افزایش تولید در دیم‌زارها، به بهبود شرایط کشاورزی و اقتصاد منطقه کمک نماید.

ویژگی بارز واحد بیولوژی خاک دانشگاه مراغه، بررسی نزدیک به 100 سویه تریکودرما در محصولات جو و گندم در شهرستان ورزقان استان آذربایجان شرقی است. این سویه‌ها به صورت پایلوت در دیم‌زارها مورد مطالعه قرار گرفته و بر روی ارقام گندم و جو توسط موسسه مورد بررسی و تایید قرار خواهند گرفت. این تحقیقات منجر به ارتقاء کیفیت و عملکرد محصولات زراعی دیم و افزایش بهره‌وری زارها خواهد شد.

نظرات کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مشاهده بیشتر