پایگاه خبری هامپوئیل
0

کتابخانه‌های عمومی آذربایجان شرقی به ۱۱۷ باب رسید

بازدید 9

تبریز- با افتتاح کتابخانه استاد کریمی مراغه‌ای، تعداد کتابخانه‌های آذربایجان شرقی به ۱۱۷ باب افزایش یافت.

به گزارش خبرگزاری مهر در شامگاه یک شنبه و به مناسبت چهل و پنجمین سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی، کتابخانه عمومی استاد کریمی مراغه‌ای در شهرستان مراغه با حضور آیت الله محمدتقی پورمحمدی، عضو مجلس خبرگان رهبری، و سایر مقامات محلی افتتاح شد.

مدیرکل کتابخانه‌های عمومی آذربایجان شرقی، اسد بابایی، در این مراسم به مناسبت ایام الله دهه فجر و پیروزی انقلاب اسلامی، اظهار کرد: انقلاب اسلامی در سال ۱۳۵۷ نه تنها یک انقلاب سیاسی یا اقتصادی بلکه یک انقلاب فرهنگی و اجتماعی نیز بود.

وی افزود: قبل از انقلاب، تعداد کتابخانه‌های عمومی در استان آذربایجان شرقی، شامل اردبیل نیز، تنها ۲۷ باب بود، اما با افتتاح کتابخانه استاد کریمی مراغه‌ای این تعداد به ۱۱۷ باب در استان آذربایجان شرقی افزایش یافته است.

بابایی تاکید کرد: پیشرفت فرهنگی کشور نتیجه به ثمر نشستن خون مردان و زنانی است که برای آرمان‌های امام راحل تا آخرین نفس خود ایستادند.کتابخانه‌های عمومی آذربایجان شرقی به ۱۱۷ باب رسید

مدیرکل کتابخانه های عمومی آذربایجان شرقی در بخش دیگری از سخنان خود، گزارشی از عملکرد اداره کل کتابخانه های عمومی استان ارائه داد و اعلام کرد که با ایجاد کمیته تحول برای ارزیابی عملکرد کتابخانه ها، توانسته‌اند در ۱۸ ماه گذشته به رشد چشمگیری دست پیدا کنند. بر اساس این گزارش، شاخص عضویت با افزایش ۱۱۳ درصد، شاخص امانت منابع کتابخانه ای با افزایش ۱۵۷ درصد، شاخص تعداد منابع اطلاعاتی در کتابخانه های عمومی با افزایش ۷.۵ درصد و شاخص تعداد کتابخانه های عمومی با افزایش ۳ درصد رشد داشته‌اند.

میراثی جاودان: نقش کتاب و کتابخوانی در تمدن بشری

در افتتاح کتابخانه، آیت‌الله محمدتقی پورمحمدی، عضو مجلس خبرگان رهبری و امام جمعه مراغه، به پیشینه قوی کتاب و کتابخوانی در این منطقه اشاره کرد. او افزود که مراغه در دوران خواجه نصیرالدین طوسی حتی ۴۰۰ هزار جلد کتاب در کتابخانه رصدخانه خود داشته و از مسئولان خواست تا جهت ایجاد کتابخانه مرکزی در این شهر، تلاش فعالی را به کار بگیرند.

همچنین، این عضو مجلس خبرگان رهبری بیان کرد که علیرغم پیشرفت رسانه‌های مجازی و موبایلی، هیچکدام از آن‌ها نمی‌تواند جایگزین ارزش کتاب شود. او تأکید کرد که اسلام دین خواندن و کتاب است و سفارش اولیای الهی همواره بر حفظ دانش از طریق نگارش و مکتوب سازی آن بوده است.کتابخانه‌های عمومی آذربایجان شرقی به ۱۱۷ باب رسید

تسریع در عمران و آبادانی، با حذف موانع اداری

داوود اسدیان، معاون استاندار آذربایجان‌شرقی و فرماندار ویژه شهرستان مراغه، در آئین مراسم اظهار کرد که فضای فیزیکی کتابخانه مراغه به دلیل ظرفیت فرهنگی بسیار بالای خود، هنوز هم محدودیت‌هایی دارد و در زمینه زیرساخت‌های فرهنگی، مراغه در رده‌های نهایی آذربایجان‌شرقی قرار دارد.

وی اظهار امیدواری کرد با همکاری شورا، شهرداری و اداره کل کتابخانه‌های عمومی استان، باید به سرعت عملیات اجرایی برای ساخت کتابخانه ۵ هزار متری در شهرک ولیعصر شهر مراغه را آغاز کرد تا به افزایش سرانه فرهنگی کمک کند و همچنین زمینه را برای ایجاد یک کتابخانه مرکزی و مجهز با خدمات به روز فراهم آید تا مردم شهرستان به بهترین شکل از خدمات فرهنگی بهره‌مند شوند.

اسدیان با تأکید بر این نکته که پروژه‌های عمرانی، به ویژه پروژه‌های خیریه، نباید در پیچ و خم اداری گیر کنند، اظهار کرد: آغاز عملیات اجرایی این کتابخانه خیریه مطالبه مردم شهرستان است و نباید این موضوع به دلیل مسائل زمانی و مشکلات اداری به تأخیر بیفتد.کتابخانه‌های عمومی آذربایجان شرقی به ۱۱۷ باب رسید

کتابخانه عمومی استاد کریمی مراغه‌ای با مساحت ۴۰۰ متر مربع و هزینه‌ای بالغ بر ۱۰ میلیارد ریال، توسط اداره کل کتابخانه‌های عمومی استان تجهیز یافته و به خدمت مردم فرهنگ‌دوست مراغه گذاشته شده است. این کتابخانه که در زمینی که با مشارکت شهرداری مراغه احداث شده است، دو طبقه دارد. طبقه همکف به عنوان فرهنگسرا و طبقه اول به عنوان کتابخانه عمومی استاد کریمی مراغه‌ای اختصاص یافته است.

لازم به ذکر است که شهرستان مراغه با دارا بودن ۴ کتابخانه عمومی با نام‌های اوحدی مراغه‌ای، خواجه نصیرالدین طوسی، ثامن الائمه خداجو و شهید عطایی ورجوی، با افتتاح کتابخانه عمومی استاد کریمی مراغه‌ای، تعداد کتابخانه‌های عمومی این شهرستان به ۵ باب افزایش یافته است.

نظرات کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *