پایگاه خبری هامپوئیل
0

پیش‌بینی تولید ۳۰۰ تن بذر علوفه در مزارع دیم کشور

پیش‌بینی تولید ۳۰۰ تن بذر علوفه در مزارع دیم کشور
بازدید 22

رئیس بخش گیاهان علوفه‌ای و دانه‌های روغنی مؤسسه دیم با اعلام پیش‌بینی تولید ۳۰۰ تن هسته‌های بذری گیاهان علوفه‌ای در کشور، از رونق کشاورزی در این زمینه خبر داد.

به گزارش خبرگزاری صدا و سیما استان آذربایجان شرقی، فرهاد آهک پز، رئیس بخش مذکور در مراغه، افزود که امسال هسته‌های بذری ارقام علوفه دیم در ۲۶۰ هکتار از دیمزار‌های استانهای آذربایجان شرقی، اردبیل، کردستان، کرمانشاه و ایلام کاشته شده است.

وی اظهار داشت: این تولیدات قرار است امکان کاشت و تولید هسته‌های بذری گیاهان علوفه‌ای دیم در بیش از سه هزار هکتار در سال زراعی آینده را فراهم کند.

آهک پز به افزودنی اعلام کرد: در سال جاری، ۶ رقم جدید خلر برای توسعه کشت ارقام علوفه‌ای در تناوب با غلات در دیمزار‌های کشور معرفی خواهد شد.

رئیس بخش گیاهان علوفه‌ای تاکید کرد: ارقام علوفه یک‌ساله در تناوب با غلات نقش مهمی در پایداری تولید و افزایش کیفیت زراعی و ترکیبات شیمیایی خاک دارند.

وی اظهار داشت: برنامه‌ریزی مؤسسه تحقیقات کشاورزی دیم به منظور توسعه کشت گیاهان جایگزین، به‌ویژه نباتات علوفه‌ای در دیمزارها به همت معاونت زراعت، موسسه و بخش خصوصی صورت می‌گیرد.

آهک پز افزود: معرفی ارقام ماشک‌های مراغه، گل‌سفید، لامعی، گلشن و طلوع، خلر رقم آراز و نخود علوفه‌ای رقم پایونیر توسط موسسه تحقیقات دیم به منظور تأمین علوفه با کیفیت بالا در دیمزار‌ها بسیار مؤثر بوده است.

وی همچنین اعلام کرد: صدور مجوز تولید و تکثیر ارقام خارجی ماشک و نخود علوفه‌ای که با شرایط مختلف آب و هوایی دیمزار‌های کشور سازگار باشند، از دیگر برنامه‌های موسسه تحقیقات کشاورزی دیم است.

نظرات کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *