پایگاه خبری هامپوئیل
0

شکوفه‌های آلوچه، نگاره‌ای از بهار در مراغه

شکوفه‌های آلوچه، نگاره‌ای از بهار در مراغه
بازدید 42

مراغه، نگین آذربایجان شرقی، این روزها در زیر بارش شکوفه‌های سفید درختان آلوچه، به تابلویی از زیبایی بدل شده است.

این شکوفه‌ها که از اواسط فروردین ماه خودنمایی کرده‌اند، تا بیستمین روز این ماه، چشم‌اندازی بی‌نظیر را به پارک‌ها و طبیعت این شهر بخشیده‌اند.

علاقه‌مندان به طبیعت از فرصت استفاده کرده و با حضور در باغ‌های آلوچه، لحظات شاد و خاطره‌انگیزی را در آغوش طبیعت سپری می‌کنند. باغ‌های آلوچه مراغه که حدود 1400 هکتار وسعت دارند، 90 درصد در مرکز شهر و حومه آن واقع شده‌اند.

این شهرستان به عنوان قطب تولید آلوچه در کشور شناخته می‌شود. 10 درصد از باغ‌های آلوچه ایران در استان آذربایجان شرقی قرار دارند و نیمی از این تعداد، یعنی حدود 5 درصد، در شهرستان مراغه واقع شده‌اند.

درختان آلوچه علاوه بر زیبایی ظاهری، فواید اقتصادی بسیاری نیز برای مردم مراغه دارند. میوه آلوچه به صورت تازه و خشک مصرف می‌شود و از آن برای تهیه فرآورده‌های مختلفی مانند لواشک، ترشک، مربا و شربت نیز استفاده می‌شود.

شهرستان مراغه با 23 هزار هکتار باغ، یکی از قطب‌های باغداری در ایران است. سیب و آلوچه از مهم‌ترین محصولات باغی این شهرستان هستند که علاوه بر مصرف داخلی، به سایر نقاط کشور و حتی خارج از کشور نیز صادر می‌شوند.

حضور گردشگران در فصل شکوفه‌های آلوچه، رونق اقتصادی را برای مردم مراغه به ارمغان می‌آورد. این امر ضرورت توجه به توسعه زیرساخت‌های گردشگری و فراهم کردن امکانات رفاهی برای گردشگران را بیش از پیش آشکار می‌کند.

امیدواریم با حفظ و توسعه باغ‌های آلوچه، شاهد تداوم زیبایی و رونق اقتصادی در شهرستان مراغه باشیم.

نظرات کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *