پایگاه خبری هامپوئیل
0

آمار ۸۴ درصدی افزایش بارندگی در آذربایجان‌شرقی

افزایش ۸۴ درصدی بارش‌ در آذربایجان‌شرقی
بازدید 7

رییس اداره پیش‌بینی اداره کل هواشناسی آذربایجان‌شرقی در خصوص میزان بارش‌های استان در سال جاری (از ابتدای مهر تا ۲۶ بهمن) اعلام کرد که نسبت به دوره مشابه سال گذشته، میزان بارش این استان حدود ۵۰ میلی‌متر یا معادل ۸۴ درصد افزایش یافته است.

محمد امیدفر، در گفت و گوی اختصاصی با خبرنگار ایرنا، افزود که طبق آمار مرکز ملی اقلیم و مدیریت بحران خشکسالی، در این دوره میانگین بارش در استان حدود ۱۱۰ میلی‌متر بوده که در مقایسه با میانگین بارش ۶۰ میلی‌متری در همین مدت سال گذشته، نشانگر افزایش قابل توجهی است.

وی اظهار کرد: با وجود افزایش بارش در سال جاری نسبت به سال گذشته، میزان بارش نسبت به میانگین بلندمدت همچنان در حال کاهش است، اما این کاهش با شدت کمتری اتفاق می‌افتد.

رییس اداره پیش‌بینی اداره کل هواشناسی آذربایجان‌شرقی افزود: میزان بارش در سال جاری نسبت به میانگین بلندمدت حدود ۷.۳ درصد یا معادل ۸.۷ میلی‌متر کاهش داشته است.

امیدفر، میانگین بارش یک سال کامل آبی استان را حدود ۳۱۱ میلی‌متر اعلام کرد و افزود: تاکنون حدود ۳۵.۵ درصد از بارش‌های سال آبی استان تامین شده است.

وی یادآور شد: در سال آبی جاری، بیشترین میزان بارش در استان از شهرستان مراغه به مقدار ۱۴۹.۲ میلی‌متر و کمترین بارش از سوی شرق دریاچه ارومیه به مقدار ۷۷.۱ میلی‌متر گزارش شده است. رئیس اداره پیش‌بینی اداره کل هواشناسی آذربایجان‌شرقی اظهار کرد: مقدار بارش در مراغه نسبت به دوره‌ای مشابه در سال آبی گذشته ۵۰.۵ میلی‌متر افزایش یافته، اما نسبت به میانگین طولانی‌مدت ۵.۴ میلی‌متر کاهش داشته است. همچنین، در شرق دریاچه ارومیه نیز نسبت به دوره‌ای مشابه در سال آبی گذشته ۳۳.۵ میلی‌متر افزایش داشته و نسبت به میانگین طولانی‌مدت ۸.۵ میلی‌متر کاهش مشاهده می‌شود.

امیدفر، با اشاره به اینکه متوسط بارندگی در تبریز در این بازه زمانی به میزان ۱۱۳.۲ میلی‌متر و در میانگین طولانی‌مدت به مقدار ۱۰۰.۹ میلی‌متر گزارش شده است، افزود: متوسط بارندگی در این دوره در این شهرستان نسبت به دوره مشابه در سال آبی گذشته ۶۷.۴ میلی‌متر افزایش داشته و نسبت به میانگین طولانی‌مدت ۱۲.۳ میلی‌متر افزایش یافته است.

تغییر اقلیم در آذربایجان شرقی: افزایش 2.5 درجه‌ای دما

رئیس اداره پیش‌بینی اداره کل هواشناسی آذربایجان‌شرقی، با اشاره به افزایش متوسط دمای استان در سال زراعی جاری، اظهار کرد: براساس آمار مرکز ملی اقلیم و مدیریت بحران خشکسالی، متوسط دمای استان در سال زراعی جاری (از ابتدای مهر تا ۲۶ بهمن) نسبت به مدت مشابه سال زراعی گذشته ۲.۵ درجه و نسبت به بلندمدت ۳.۲ درجه سانتی‌گراد افزایش یافته است.

ادامه داده وی، اظهار کرد: متوسط دمای آذربایجان شرقی در سال زراعی جاری به ۷.۵ درجه سانتی‌گراد رسیده است در حالی که متوسط دمای استان در این بازه زمانی در سال زراعی گذشته پنج درجه و در بلندمدت ۴.۳ درجه سانتی‌گراد گزارش شده است.

وی اظهار کرد که در سال زراعی جاری، بیشترین افزایش دما در استان به میزان ۴.۶ درجه سانتیگراد به کلیبر و کمترین افزایش دما به میزان ۲.۲ درجه سانتیگراد به هریس رخ داده است.

امیدفر افزود که میانگین دمای کلیبر و هریس در سال زراعی جاری به ترتیب ۱۰ و ۶.۳ درجه سانتیگراد و در بلندمدت به ترتیب ۵.۴ و ۴.۱ درجه سانتیگراد ثبت شده است.

منشاء مدیترانه‌ای سامانه‌های بارشی شمالغرب ایران

رییس اداره پیش‌بینی اداره کل هواشناسی آذربایجان‌شرقی اظهار داشت که بیشترین سامانه‌های بارشی که وارد منطقه شمال غرب کشور و آذربایجان شرقی می‌شوند، از سه دریای مدیترانه، سرخ و سیاه تأثیر می‌پذیرند. وی بیان کرد که سامانه‌های بارشی با منشأ دریای مدیترانه که از سمت ترکیه وارد کشور می‌شوند به دلیل نزدیکی جغرافیایی به این منطقه، از نظر عرض جغرافیایی، به عنوان قوی‌ترین و فراوان‌ترین سامانه‌های بارشی به این منطقه محسوب می‌شوند.

امیدفر اظهار داشت که سیستم‌های بارشی مبتنی بر منشأ دریای سرخ نیز از یک منبع رطوبت بالا بهره‌مند هستند. این سیستم‌ها بیشترین تأثیر خود را در جنوب غرب کشور اعمال می‌کنند؛ اما به دلیل عبور از کشورهای عربستان و عراق و طول مسافت مسیر، هنگام ورود به جو، قدرت آن‌ها محدود می‌شود و بر اثر این، تأثیر آنها در محدوده دریاچه ارومیه کاهش می‌یابد.

وی تأکید کرد که سامانه‌های مبتنی بر منشأ دریای سیاه عمدتاً از طریق جمهوری آذربایجان عبور می‌کنند و در برخی مواقع، بخشی از امواج آنها تأثیر مستقیمی بر شمال غرب کشور دارند و باعث بارش‌های متوسط تا پایینی در این منطقه می‌شوند.

رئیس اداره پیش‌بینی هواشناسی آذربایجان شرقی تأکید کرد که توپوگرافی و جهت‌گیری کوه‌ها نیز در تأثیرگذاری بر سامانه‌های بارشی دخیل هستند؛ به عنوان مثال، توپوگرافی و جهت‌گیری کوه‌های البرز جلوی عبور رطوبت از دریاچه خزر به منطقه مرکزی کشور را می‌گیرد و با نگهداشتن و صعود اجباری توده‌هوای مرطوب، منجر به بارش‌های مناسب در شمال کشور و کاهش بارش‌های منطقه مرکزی از سامانه‌های بارشی این دریاچه می‌شود.

امیدفر افزود که توپوگرافی و جهت‌گیری کوه‌های سردشت و غرب آذربایجان غربی باعث تقویت سامانه‌های بارشی در قسمت غربی این منطقه و تضعیف آنها در قسمت شرقی می‌شود.

وی اظهار داشت که سامانه‌های پرفشار می‌توانند باعث تضعیف جبهه‌های بارشی شوند و به عنوان مثال، سامانه‌های پرفشار سیبری در اثر برخورد با توده‌هوای گرم مدیترانه، به جای تضعیف، موجب تقویت جبهه‌های بارشی و بارش‌های شدید در مناطقی مانند استان آذربایجان شرقی می‌شوند.

امیدفر با اشاره به اینکه سامانه‌های پرفشار سیبری رطوبت را از دریاچه خزر و سرمای را از منطقه سیبری می‌گیرند، افزود که این سامانه‌ها به‌طور عمده در زمستان به شمال‌غرب کشور نفوذ می‌کنند، اما در سال جاری هنوز به این منطقه نفوذ نکرده‌اند.

به گزارش ایرنا، استان آذربایجان شرقی یک منطقه سردسیر و کوهستانی است و از نظر تقسیمات اقلیمی در رده‌ی مناطق نیمه‌خشک قرار دارد.

آب و هوای این استان در کلیت خود سرد و خشک است، اما به دلیل وجود تنوع در توپوگرافی، اقلیم‌های مختلفی را تجربه می‌کند.

این استان به طور مداوم تحت تأثیر بادهای سرد شمالی و سیبری، بادهای مرطوب از دریای سیاه و مدیترانه، و اقیانوس اطلس، همچنین بادهای محلی از کوهستان‌های سبلان در شرق، سهند در غرب و جنوب غربی، رشته‌ی کوه‌های قره داغ در شمال، رشته‌ی کوه‌های تخت سلیمان و اربط در جنوب، ارتفاعات بزقوش در جنوب شرق و قوشاداغ در شمال شرق استان قرار دارد.

نظرات کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *