پایگاه خبری هامپوئیل
0

هنرمند مراغه‌ای با دریافت نشان ملی صنایع دستی برای دو اثر خود، افتخارآفرینی کرد

هنرمند مراغه‌ای با دریافت نشان ملی صنایع دستی برای دو اثر خود، افتخارآفرینی کرد
بازدید 9

مراغه- ایرنا- رییس اداره میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی مراغه اعلام کرد که دو اثر از هنرمندان برجسته شهرستان به نام “لیلا غفاری” به عنوان نمونه‌های برتر صنایع دستی، مورد تقدیر ملی قرار گرفتند.

جواد محرم‌پور، در گفت‌وگو با خبرنگار ایرنا، افزود که این هنرمند فعال در زمینه حکاکی روی فلز فعالیت دارد و تا به حال آثار او دو بار برای دریافت مهر اصالت از یونسکو توسط وزارت میراث فرهنگی پیشنهاد شده است.

وی اظهار داشت که حکاکی روی فلز یکی از محبوب‌ترین حرفه‌های صنایع دستی در این منطقه است و بسیاری از هنرمندان برجسته در این زمینه فعالیت دارند، که لیلا غفاری از جمله آن‌هاست.

هنرمند مراغه‌ای با دریافت نشان ملی صنایع دستی برای دو اثر خود، افتخارآفرینی کرد

مراغه سابقا محل اقامت استادان ماهر در هنر حکاکی بر روی فلز در کشور بود

غفاری همچنین اعلام کرد که قبلاً هفت اثر از آثارش به عنوان نمونه‌های برتر صنایع دستی تقدیر شده بودند و اخیراً دو اثر دیگر نیز این افتخار را به ارمغان آورده‌اند، که با این تقدیرات تعداد آثاری که او به عنوان برترین‌ها در این زمینه دارد به نه عدد افزایش یافته است.

او اعلام کرد که در سال ۱۳۸۷ به حرفه حکاکی روی فلز پایگاه گذاشته و در سال ۱۳۹۰ توانست برای یکی از اثارش اولین نشان ملی مرغوبیت صنایع دستی را از آن خود کند.

«غفاری» افزود: برای دریافت نشان مرغوبیت، صنایع دستی باید اصالت، مرغوبیت، نوآوری، قابلیت عرضه در بازار و همچنین سازگاری با محیط زیست را داشته باشند.

وی درباره آثارش اظهار کرد: در تکنیک‌های نوآورانه فعالیت دارم و در مناطقی که اجرای آن‌ها ممکن نیست، حکاکی می‌کنم؛ همچنین طراحی نوآورانه نیز یکی از ویژگی‌های بارز آثارم می‌باشد و از طرح‌های روتین برای حکاکی استفاده نمی‌کنم.

«غفاری» اظهار کرد که از طریق این کار به درآمد می‌رسد و افزود: در حال حاضر در کارگاه خانگی فعالیت می‌کنم و از آنجایی که حکاکی یکی از رشته‌های با درآمد بالا در صنایع دستی و بازار مناسب در برخی از کشورهاست، هزینه‌های زندگی خودم را از این راه تامین می‌کنم.

وی اعلام کرد که تا به امروز نزدیک به ۲۰۰ نفر را آموزش داده و اولین مربی این حوزه در شهرستان است و این هنر را از استاد ارمنی خود به نام «زاکار بوداغیانس» در تبریز آموخته است.

به گزارش ایرنا، «لیلا غفاری» دارای مدرک کارشناسی صنایع دستی است و با اراده و تلاش خود، زمینه را برای احیای رونق حرفه حکاکی روی فلز در مراغه فراهم کرده است.

نظرات کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مشاهده بیشتر