پایگاه خبری هامپوئیل
0

مراغه، الگویی برای سلامتی: برنامه “شهر سالم” در آستانه ثبت جهانی

مراغه، الگویی برای سلامتی: برنامه "شهر سالم" در آستانه ثبت جهانی
بازدید 13

برای ثبت در فهرست شهر‌های سالم جهان، برنامه “مراغه شهر سالم” با حضور کارشناسان وزارت بهداشت و دفتر سازمان جهانی بهداشت در ایران مورد پیش ارزیابی قرار گرفت.

با توجه به گزارش خبرگزاری صداوسیمای آذربایجان شرقی، رئیس دانشکده علوم پزشکی مراغه اعلام کرد که کارشناسان ارزیاب، ۱۰ طرح کمیته‌های هفت گانه را برای ارزیابی نهایی توسط کارشناسان خارجی در اردیبهشت ماه سال آینده مورد بررسی قرار دادند. او همچنین اظهار داشت که برنامه شهر سالم مراغه، با تلفیق دو برنامه بین‌المللی به نام‌های “برنامه شهر سالم مراغه” و “برنامه جامعه ایمن مراغه” اجرا می‌شود. این برنامه‌ها ابتدا در سطح ملی ارزیابی شده و پس از کسب امتیازات لازم، به مرحله بین المللی راه یافته‌اند.

رئیس دانشکده علوم پزشکی مراغه افزود که دبیرخانه برنامه شهر سالم مراغه تحت نظارت عالی فرمانداری شهرستان ویژه مراغه فعالیت می‌کند و در اجرای این برنامه، شهرداری، اداره بهزیستی، شرکت آبفا، سازمان جمعیت هلال احمر مراغه، اداره آموزش و پرورش مراغه و پلیس راهور به عنوان کمیته‌های تخصصی با یکدیگر همکاری می‌کنند.

فرماندار شهرستان ویژه مراغه نیز اظهار کرد که تصویب شهر سالم بستر خوبی برای توسعه سلامت در این شهرستان فراهم کرده است. همچنین اعلام شد که شهر سهند اولین شهر سالم کشور معرفی شده و مراغه نیز در اردیبهشت ماه سال آینده با حضور ارزیابان بین المللی بررسی خواهد شد.

نماینده سازمان بهداشت جهانی نیز در این بازدید تأکید کرد که اهداف و برنامه‌های شهر سالم مراغه به خوبی در این شهرستان اجرا شده است و دستگاه‌های اجرایی، تشکل‌های مردمی و خیران به صورت منسجم برای تحقق این برنامه تلاش کرده‌اند.

در ایران، تنها شهر سهند به عنوان شهر سالم معرفی شده و ۹ شهر دیگر از جمله مراغه، پاوه، جلفا، نور، منطقه ۱۳ شهر تهران، رامهرمز، سعادت‌شهر، سوران، طرقبه، و آران و بیدگل نیز به عنوان داوطلبان اجرای این برنامه شناخته شده‌اند.

نظرات کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *