پایگاه خبری هامپوئیل
0

مراغه، نگین آذربایجان شرقی، صاحب پایگاه ملی منظر فرهنگی و تاریخی شد

مراغه، نگین آذربایجان شرقی، صاحب پایگاه ملی منظر فرهنگی و تاریخی شد
بازدید 7

در مراغه، داود اسدیان، معاون استاندار آذربایجان‌شرقی و فرماندار شهرستان ویژه، اعلام کرد: تصویب ایجاد پایگاه ملی منظر فرهنگی و تاریخی در این شهرستان، که در سفر سال گذشته وزیر میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی مطرح شده بود، همزمان با جشن دهه مبارک فجر صورت گرفت.

اسدیان در گفت‌وگو با خبرنگار ایرنا افزود: پس از درخواست مردم و مسئولان شهرستان، کارشناسان وزارت میراث فرهنگی به مراغه رفته و تا پایان فروردین سال جاری موضوع به بررسی و تصویب در سطح ملی رسید و پیگیری‌ها ادامه یافت.

مراغه، نگین آذربایجان شرقی، صاحب پایگاه ملی منظر فرهنگی و تاریخی شد

ایجاد پایگاه ملی منظر فرهنگی و تاریخی مراغه در سفر سال گذشته وزیر میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی به عنوان یک ضرورت مطرح شد

وی اظهار کرد: تصویب این پایگاه نقش موثری در بهره‌برداری بهینه از ظرفیت‌های فرهنگی و تاریخی این شهرستان دارد و نشانگر توجه دولت مردمی به این منطقه است. با ایجاد این پایگاه، اعتبار لازم برای کاوش‌های باستان‌شناسی و توسعه بخش گردشگری این شهرستان تأمین می‌شود. همچنین، این اقدام زمینه را برای بهره‌برداری اقتصادی از آثار تاریخی و ظرفیت‌های طبیعی این منطقه فراهم می‌کند.

“اسدیان” تأکید کرد که مراغه به‌عنوان یکی از ده شهر با بافت تاریخی کشور محسوب می‌شود و نیازمند کاوش‌های باستان‌شناسی و توجه ویژه مسئولان است.

وی اعلام کرد که به زودی پایگاه ملی ایجاد شده رونمایی خواهد شد و اعتبارات مورد نیاز نیز در سفر استاندار آذربایجان‌شرقی به مراغه مطرح خواهد شد.

ایجاد پایگاه ملی نه تنها نیاز اساسی این منطقه است، بلکه به‌عنوان راهکاری برای رفع مشکلات میراث فرهنگی این شهرستان نیز شناخته می‌شود.

قابل ذکر است که اهمیت تاریخی مراغه در ادامه تمدن و شهرنشینی از دوران پیش از اسلام تا به امروز بسیار بالاست، اما در هیچ یک از ۳۰۰ اثر ثبت ملی آن، تحقیقات باستان‌شناسی به نحو کامل انجام نشده است.

این موضوع باعث شده تا دربارهٔ میراث فرهنگی این شهرستان، گمانه‌زنی‌های زیادی وجود داشته باشد، و اجرای هر طرح عمرانی و توسعه‌ای در اطراف آثار تاریخی با چالش‌های بسیاری مواجه شود.

برخی از اقدامات مانند ساماندهی محوطه رصدخانه توسط شهرداری و میراث فرهنگی، ساخت‌وساز در قبرستان تاریخی آقالار و سایر طرح‌های اطراف آثار تاریخی شهرستان، با مسائل و حاشیه‌های بسیاری همراه شده و در ارتباط با تاریخچه بسیاری از آثار همچون “معبد مهر”، شک و شبهه‌های فراوان وجود دارد.

به گزارش ایرنا کارشناسان بر این باورند که این پایگاه ملی می‌تواند بسیاری از چالش‌ها و مشکلات در زمینه‌های میراث فرهنگی و گردشگری را حل کند و به توسعه اقتصادی و فرهنگی این منطقه کمک کند.

نظرات کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مشاهده بیشتر