پایگاه خبری هامپوئیل
0

مراغه، قطب تولید عسل آذربایجان شرقی

مراغه، قطب تولید عسل آذربایجان شرقی
بازدید 9

امسال، عسل برتر و باکیفیت آذربایجان شرقی به میزبانی زنبورستان‌های مراغه در دامنه‌های کوه سهند، تولید شده است.

به گزارش خبرگزاری صداوسیمای آذربایجان شرقی، مدیر جهاد کشاورزی مراغه اعلام کرد که در سال جاری، تولید عسل در این شهرستان به میزان ۳ هزار و ۵۰۰ تن رسیده و این محصول با کیفیت و مرغوب در زنبورستان‌های مراغه، واقع در دامنه‌های کوه سهند تولید شده است.

این مقام افزود: در مقایسه با سال گذشته، تولید عسل در مراغه به نسبت ۸ درصد افزایش یافته و متوسط تولید در کندو‌های بومی در حدود ۶ تا ۹ کیلوگرم و در کندوهای پیشرفته بین ۲۰ تا ۳۰ کیلوگرم قرار دارد.

خیراندیش توضیح داد: این مقدار زیاد عسل به وزن ۲۳۴ هزار کلنی کندوی بومی و مدرن مراغه تولید شده و به بازار‌های مصرف آذربایجان شرقی و سایر استان‌های کشور عرضه شده است.

مدیر جهاد کشاورزی مراغه اظهار کرد: تقریباً ۷۰ درصد از این مقدار عسل، به دلیل کیفیت برتر، به دیگر استان‌ها و کشورهای همسایه صادر می‌شود.

او افزود: زنبورداران مراغه در این سال همچنین توانسته‌اند گرده گل به میزان ۸ هزار و ۸۱۷ تن، موم به میزان ۳۷۸ تن و ژل رویال به وزن ۳۸ کیلوگرم تولید کنند.

خیراندیش با بیان اینکه زنبورداری و تولید عسل در مراغه به عنوان یک شغل مستقیم برای ۱۷۰۰ نفر شاغل بوده و معیشت آنها را تأمین کرده است، افزود: آذربایجان شرقی با دارا بودن یک میلیون و ۳۰۰ هزار کندو، در این زمینه رتبه نخست و با تولید ۱۵ هزار و ۶۷۰ تن عسل، رتبه دوم کشور را به خود اختصاص داده است.

 

نظرات کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *