پایگاه خبری هامپوئیل
0

بودجه شهرداری مراغه: سرانه‌ای پایین‌تر از متوسط استانی

بودجه شهرداری مراغه: سرانه‌ای پایین‌تر از متوسط استانی
بازدید 8

نصر، مدیرکل امور شهری و شوراهای استانداری آذربایجان‌شرقی، اظهار کرد که کلید موفقیت در مدیریت شهری، جلب مشارکت مردم و تغییر نگرش نسبت به بودجه‌بندی است. وی افزود که سرانه بودجه شهرداری مراغه به طور چشمگیری کمتر از میانگین سرانه در شهرداری‌های استان است.

به گزارش نصر، در روز شنبه، در جریان مراسم معارفه، “مرتضی موحدنیا” اظهار داشتند که “شهرام مروتی” به عنوان شهردار چهل‌وهشتم مراغه منصوب شده است.

او افزود: متوسط سرانه بودجه‌های شهرداری‌های استان طی سال جاری ۷۵ میلیون ریال و در مراغه ۱۷ میلیون ریال است، بنابراین بودجه شهرداری مراغه باید به صورت جهشی افزایش یابد تا این فاصله جبران شود.

وی مراغه را دومین شهر مهم استان دانست و تاکید کرد: برای تحقق بودجه سال آینده که بر اساس سرانه ۵۰ میلیون ریالی تصویب شده، باید تلاش شود. او بیان کرد که بودجه ۹ هزار میلیارد ریالی شهرداری مراغه در سال آینده که نسبت به بودجه سال جاری افزایش یافته است، امیدوارکننده به نظر می‌رسد و این روند باید ادامه پیدا کند.

“موحدنیا” افزود: اعضای شورای اسلامی شهر باید با شناخت کافی از امکانات و نیازهای محلی، بودجه را تدوین کنند و دولت سیزدهم نیز در مدیریت شهری سهیم است و در امر کمک به شهرداری‌ها احساس بی‌تفاوتی ندارد.

وی آغاز حرکت آسفالت‌ریزی را از اقدامات موثر دولت سیزدهم نامید و اظهار کرد: حدود ۷۰ درصد هزینه آسفالت به قیمت قیر مربوط می‌شود، و دولت با ارائه قیر رایگان به توسعه شهری پشتیبانی می‌کند. اگر مسیری در شهرها بدون آسفالت باقی بماند، علت آن ضعف عملکرد شهرداری‌هاست.
به گفته مدیرکل امور شهری و شوراهای استانداری آذربایجان‌شرقی، سرمایه‌گذاری بخش خصوصی در مدیریت شهری مراغه باید رونق گیرد و به زودی وضعیت سرمایه‌گذاری به صورت شهرستان به شهرستان تحلیل می‌شود تا دولت برخی از موانع را از راه بردارد.
وی با تاکید بر استفاده از کدهای درآمدی، بیان کرد: اجازه ندهید ساخت و ساز غیرمجاز در شهر افزایش یابد و فرآیند صدور پروانه ساخت و ساز را سهل کنید تا جلوی تخلفات گرفته شود.

فشارها و دخالت‌ها، سد راه پیشرفت مدیریت شهری مراغه

معاون استاندار آذربایجان‌شرقی و فرماندار شهرستان ویژه مراغه، اشاره کردند که در گذشته، مجموعه مدیریت شهری به دلایلی از جمله فشارها و دخالت‌ها، از پیشرفت محروم مانده است. آنها بیان کردند که هیچ شهرداری به تنهایی نمی‌تواند به نتیجه برسد و همه باید به شهردار جدید کمک کنند تا تاخیرهای گذشته جبران شود.

مرتضی مینویی، انتصاب شهرام مروتی به عنوان شهردار مراغه را مناسب دانست و اظهار کرد که فرصتی مناسب برای همکاری در شهرستان ایجاد شده است، اما هیچ‌کسی حق دخالت در امور شورا و شهرداری را ندارد. وی بر تأکید بر استقلال شورای اسلامی شهر مراغه تأکید کرد و افزود که جبران تأخیرهای گذشته مسئله اصلی شوراست، همچنین طرح‌های عمرانی معلق باید به سرعت اجرایی شوند.

فرماندار مراغه به شهردار چهل‌وهشتم توصیه کرد که در انتصابات به شایستگی توجه کند و تعهد را در کنار تخصص مدنظر قرار دهد. مینویی همچنین بیان کرد که جلب رضایت عمومی در دولت مردمی بسیار مهم است و مردم باید از عملکرد مجموعه مدیریت شهری راضی باشند.

وی بر اهمیت استفاده از ظرفیت رسانه‌ها تأکید کرد و تعامل با اعضای شورای اسلامی شهر را نیز برای شهردار چهل و هشتم ضروری دانست، همچنین تمام دستگاه‌های اجرایی که با شهرداری ارتباط دارند، باید به مجموعه مدیریت شهری کمک کنند.

عدم دخالت شورای شهر در عزل و نصب‌های شهرداری

رییس شورای اسلامی شهر مراغه، تاکید کرد که شایسته‌سالاری در اقدامات عزل و نصب و حساسیت نسبت به بیت‌المال از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است. او بیان کرد که شورا دارای نقش نظارتی است و در هیچ حالتی در فرآیند عزل و نصب شهرداری دخالت نخواهد کرد.

ایبراهیم خوشرفتار نیز به اهمیت نصب تابلوهای روزشمار در کنار طرح‌های شهری اشاره کرد و تاکید کرد که انتظار می‌رود طرح‌های عمرانی به سرعت منطقی اجرایی شوند.

مشارکت عمومی، رمز موفقیت شهرداری در انجام وظایف

“شهرام مروتی”، شهردار چهل و هشتم مراغه، در این جلسه اظهار کرد که شهرداری‌ها دارای وظایف گسترده‌ای هستند و اجرای این وظایف نیازمند مشارکت عمومی، از جمله همکاری مردم و دستگاه‌های اجرایی، است. او بیان کرد که در نظام حاکمیتی جمهوری اسلامی وظیفه‌ای مانند شهرداری به هیچ نهاد دیگری تعیین نشده است و تاکنون ۱۸۵ نوع خدمات در شهرداری مراغه ارائه شده است.

او توضیح داد که گستردگی وظایف می‌تواند در برخی موارد منجر به نارضایتی مردم شود و شهرداری نمی‌تواند به بهترین نحو ممکن به تمام وظایف خود عمل کند. بنابراین از مردم، اعضای شورای اسلامی شهر و دستگاه‌های اجرایی شهرستان خواست تا در انجام وظایف گسترده‌ای که دارند، شهرداری را یاری کنند و از ارزیابی ساده و زیبای عملکرد آن خودداری کنند.

مروتی به برخی از نیازهای مدیریت شهری مراغه اشاره کرد و اظهار داشت که طرح‌های توسعه شهری باید به سرعت اجرا شوند. او تاکید کرد که تعیین وضعیت استخدامی کارکنان، اختصاص منابع درآمدی به مراغه، ارتقاء شهرداری و حمایت از شهردار از اهمیت بالایی برخوردارند. همچنین، اشاره کرد که مدیریت اراضی شهری مراغه دارای ظرفیت قابل توجهی است و انتظار می‌رود که ادارات شهرستانی زمین‌های بلااستفاده را به نفع شهر آزاد کنند.

مروتی که پیش از این به دلیل بی‌مهری ناشی از مداخله برخی افراد در امورات شورا مورد توجه قرار گرفته بود، به عنوان شهردار مراغه برای دومین بار انتخاب شد. او دارای پشتوانه گسترده مردمی بوده و با شناختی که از شهرداری مراغه و ظرفیت‌های آن دارد، در دوره مدیریت خود عملکرد قابل قبولی ارائه داده است.

نظرات کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *