پایگاه خبری هامپوئیل
0

حفظ میراث فرهنگی ایران: مرمت حمام خواجه نصیر مراغه

حفظ میراث فرهنگی ایران: مرمت حمام خواجه نصیر مراغه
بازدید 18

شهردار مراغه خبر مرمت ساختمان حمام تاریخی خواجه نصیر این شهر را اعلام کرد.

به گزارش خبرنگار صداوسیما؛ مرکز آذربایجان شرقی، شهرام مروتی در حین بازدید از این اثر تاریخی اظهار کرد: مطالعات و ارزیابی مالی برای مرمت این بنا از سوی مشاور انجام شده و در حال حاضر پیمانکار برای انجام این کار مشغول به کار است. وی افزود: بعد از مرمت، حمام تاریخی خواجه نصیر مراغه به عنوان مکان فرهنگی مورد استفاده قرار خواهد گرفت.

این حمام که در دوره ایلخانی بنا شده و در دوره صفویه تکمیل شده، بخش‌های اضافی آن نیز در دوره قاجاریه ساخته شده است. بافت این حمام به شکل یک مجموعه زیبا و استثنایی از طاق و گنبد‌های متعدد و زینت‌های آجری است.

حمام تاریخی خواجه نصیر حدود ۵۰۰ متر مربع مساحت دارد و به دلیل ارزش و اهمیت معماری خود در فهرست آثار ملی قرار دارد. این حمام یکی از کمترین حمام‌های تاریخی دو قسمتی با بخش‌های جداگانه برای زنان و مردان در کشور است و تا اواسط دهه ۷۰ میلادی به صورت عمومی مورد استفاده قرار می‌گرفت.

در اوایل دهه ۸۰، این بنا به دلیل تعطیلی برای پنج سال به شدت خراب و به مکان تجمع معتادان و دفن زباله تبدیل شد. با تلاش‌های رسانه‌ای و پیگیری‌های خبرنگاران صداوسیما، مرحله اول مرمت این اثر تاریخی آغاز و به نیمه رسیده است.

نظرات کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *