پایگاه خبری هامپوئیل
0

افزایش کشت گل محمدی در مراغه: تولید ۱۸۰ تن

افزایش کشت گل محمدی در مراغه
بازدید 27

گل محمدی در مراغه: محصولی کمتر نیازمند آب ولی دارای پتانسیل بالا

مراغه – با وجود خشکسالی، کشت گل محمدی در مراغه رونق گرفته است. مدیر جهاد کشاورزی این شهرستان از سطح زیر کشت ۴۴ هکتاری گل محمدی و تولید ۱۸۰ تن محصول خبر می‌دهد.

هادی خرسندی با اشاره به نیاز آبی کم این گیاه (۳۰۰۰ مترمکعب در هکتار)، گل محمدی را گزینه‌ای مناسب برای کشت در مناطق کم‌آب مانند مراغه می‌داند. وی ضمن تاکید بر ظرفیت بالای این شهرستان برای پرورش این گل، خواستار افزایش گرایش کشاورزان به کشت آن شد.

خرسندی توسعه کشت گل محمدی را زمینه‌ساز ایجاد صنایعی مانند عرق‌گیری و اسانس‌گیری می‌داند، مشروط به افزایش سطح زیر کشت برای توجیه اقتصادی احداث این صنایع.

برداشت دستی، یکی از چالش‌های پیش روی مزارع گل محمدی در مراغه است. خرسندی در این زمینه می‌گوید: “در صورت افزایش سطح زیر کشت، می‌توان به سمت برداشت مکانیزه و ایجاد صنایع تبدیلی مرتبط با این محصول حرکت کرد.”

کریم رشیدی، کشاورز نمونه در این حوزه، با اشاره به مقاومت بالای گل محمدی و شرایط آب و هوایی مناسب مراغه، از برداشت محصول با کیفیت و اقتصادی در این منطقه خبر می‌دهد. او که در سال چهارم فعالیت خود به تولیدی بالاتر از میانگین کشور (۷ تن در هکتار) دست یافته، کمبود آب و نبود صنایع تبدیلی در منطقه را از جمله مشکلات این بخش عنوان می‌کند. رشیدی از جهاد کشاورزی تقاضای برنامه‌ریزی برای احداث صنایع تبدیلی گل محمدی در مراغه را دارد.

تحقیقات نشان می‌دهد که اسانس گل محمدی در ارتفاعات بالاتر و در شرایط دیم از کیفیت بهتری برخوردار است. حداقل بارندگی سالیانه ۲۵۰ میلی‌متر با پراکنش مناسب برای کشت دیم این محصول کافی است.افزایش کشت گل محمدی در مراغه

با توجه به مزایایی مانند کم‌آب‌بر بودن، بازار مناسب و قابلیت فرآوری، کشت گل محمدی می‌تواند به عنوان یک محصول جایگزین مناسب در مناطق کم‌آب، از جمله مراغه، مورد توجه قرار گیرد. توسعه این صنعت نیازمند برنامه‌ریزی‌های حمایتی و سرمایه‌گذاری در بخش‌های مختلف، از جمله احداث صنایع تبدیلی، است.

نظرات کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *