پایگاه خبری هامپوئیل
0

چرا منطقه فسیلی مراغه در جهان اهمیت دارد؟

چرا منطقه فسیلی مراغه در جهان اهمیت دارد؟
بازدید 13

مراغه – ایرنا – رییس اداره محیط زیست مراغه و دیرینه‌شناس محلی اظهار داشتند: منطقه فسیلی مراغه به دلایل متعددی از جمله قرار گرفتن در مسیر مهاجرتی پستانداران دوران سوم میان قاره‌ای بین اروپا، آفریقا و آسیای شرقی، اهمیت ویژه‌ای دارد.

“غلامرضا زارع” در گفت‌وگو با خبرنگار ایرنا اظهار کرد: تنوع گونه‌های جانوری فسیلی در مرحله میوسن بالا و تراکم بسیار بالای قطعات فسیلی در واحد حجم لنزهای فسیلی نیز از جمله مواردی است که اهمیت این منطقه را بیشتر می‌کند.

وی با بیان این مطلب که لنزهای فسیلی مهره‌دار در مساحت حدود ۴۰ هزار هکتار در منطقه مراغه گسترش یافته‌اند، افزود: تنوع خانواده‌های جانوری موجود در لنزهای حفاری شده نشان‌دهنده ظرفیت بالای فسیل‌های مهره‌دار در این منطقه است.

“زارع” تاکید کرد: دسترسی نسبتاً آسان به لنزهای فسیل‌های مهره‌دار و حفظ مناسب قطعات فسیلی در این منطقه وجود دارد.

مراغه، نگین فسیل‌شناسی ایران: مقصدی جذاب برای گردشگران علمی

یک دیرینه‌شناس محلی اظهار کرده است که این منطقه از پنج منطقه برجسته جهانی است که دارای فسیل‌های مهم مهره‌دار می‌باشد، و از دیدگاه دیرینه‌شناسی و مطالعات جغرافیای دیرینه، منطقه‌ای ویژه در صفحه اوراسیا است.چرا منطقه فسیلی مراغه در جهان اهمیت دارد؟

زارع ادامه داد: ممکن است با کاوش و استخراج نمونه‌های جدید از این سایت دیرینه‌شناسی در مراغه، ما بتوانیم به نحو قابل توجهی ظرفیت‌های این منطقه را به جهان معرفی کنیم.

رییس اداره محیط زیست مراغه اظهار کرد: یکی از دلایل اصلی برای ضرورت استخراج و مطالعه فسیل‌های مهره‌دار، فرسایش و آلودگی لایه‌های حاوی فسیل‌های ارزشمند است.

“زارع” توضیح داد: منطقه به دلیل سردسیر بودن و بارش‌های برف و باران مداوم، همراه با نوع بافت و ساختار رسوبات موجود در سازند مراغه و کمبود سیمان‌بندی ذرات رسوبی، باعث شده تا آبهای سطحی به راحتی به لایه‌های فسیل‌دار نفوذ کنند.

چرا منطقه فسیلی مراغه در جهان اهمیت دارد؟

منطقه فسیلی مراغه: بهشت دیرینه‌شناسان جهان

وی اظهار داشت: این فرآیند باعث شکستن مواد داخل بافت استخوانی فسیل‌ها و تضعیف قطعات و تخریب آنها می‌شود.

“زارع” افزود: همچنین، با توجه به فعالیت‌های کشاورزی و گسترش باغات و تسطیح اراضی توسط مردم محلی، تعداد زیادی از لنزهای فسیل‌دار نیز تخریب شده و این فرآیند همچنان ادامه دارد.

وی به اقدامات تخریبی و ضربه‌زدن به فسیل‌های این منطقه اشاره کرد و اظهار داشت: بعد از انجام مطالعات در مرحله اول در سال‌های گذشته، برخی افراد به دلیل حفظ اراضی کشاورزی به تخریب لایه‌های فسیل‌دار پرداخته و تعداد زیادی از لنزهای فسیلی را تخریب کرده‌اند.

وی افزود: برخی دیگر نیز به دنبال کسب سود مالی اقدام به حفاری‌های غیرقانونی و بی‌درنگ به آسیب‌رسانی به فسیل‌های منطقه کرده‌اند که این اقدامات نیز بر فساد فسیل‌ها تاثیرگذار بوده است.

با توجه به تأکید مقام معظم رهبری بر استفاده از ظریفت‌های موجود کشور به منظور ارتقای جایگاه علمی، “زارع” بیان کرد که باید بیش از پیش در زمینه فسیل‌شناسی سرمایه‌گذاری شود.

او افزود: با ارائه پشتیبانی به موزه‌های دیرینه‌شناسی و تحقیق درباره فسیل‌های کشور، نه تنها زمینه برای بهره‌مندی از ظرفیت علم دیرینه‌شناسی فراهم می‌شود، بلکه با ایجاد ژئوپارک و گسترش اکوتوریسم، می‌توان به رونق اقتصادی کشور کمک کرد.

به گزارش ایرنا، منطقه فسیلی مراغه با شهرت جهانی نیازمند حفاظت، کاوش، و همچنین بهره‌برداری اقتصادی است تا بتواند نقش مهمی در توسعه این منطقه ایفا کند.

اگرچه ساختمان مرکز دیرینه‌شناسی کشور در مراغه به دلیل محدودیت‌های مالی به صورت نیمه‌کاره فعالیت می‌کند، اما مطالعات اخیر نشان می‌دهند که این منطقه در دوره‌های گذشته به شدت فعال بوده و زمینه‌ای برای توسعه گردشگری و برگزاری همایش‌های دیرینه‌شناسی فراهم کرده است.

نظرات کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مشاهده بیشتر