پایگاه خبری هامپوئیل
0

حمایت دولت از مردم با واریز ۶۲۰ هزار تومان

حمایت دولت از مردم با واریز ۶۲۰ هزار تومان
بازدید 9

مرحله دوم طرح فجرانه الکترونیک در حالی تا ۱۷ فروردین‌ماه ادامه دارد که مرحله سوم آن نیز از ۱۸ فروردین ماه آغاز خواهد شد.

به گزارش خبرنگار اقتصادی هامپوئیل، در خردادماه سال ۱۴۰۲، هنگامی که دولت طرح کالابرگ الکترونیک را اجرا کرد، ۱۱ مورد از کالاهای اساسی اعم از برنج ایرانی، حبوبات، شیر کم چرب، پنیر، ماست کم چرب، مرغ، تخم مرغ، روغن مایع، ماکارونی و قند در سبد غذایی این طرح قرار گرفتند. این تدابیر با هدف حفظ سفره مردم از تاثیرات تورم اتخاذ شده است. طبق توصیه‌های ارائه شده توسط دفتر بهبود تغذیه وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی و دبیرخانه شورای عالی سلامت و امنیت غذایی، مقرر شد که میزان انرژی مورد نیاز متوسط جامعه در سبد غذایی تامین شود و از این میزان بیشتر نباشد.

طرح کالابرگ الکترونیک در چند مرحله اجرا شد. در مرحله اول، سه دهک اول افراد با درآمد اندک زیر پوشش سازمان بهزیستی و کمیته امداد قرار گرفتند و در صورتی که ۷۰ درصد یارانه خود را برای خرید ۱۱ مورد کالای سبد غذایی صرف کردند، مقدار یارانه‌شان افزایش یافت و مشمول یارانه تشویقی شدند.

در مرحله دوم، سه دهک اول افراد با درآمد کمتر نیز مشمول شرایطی شدند که حداقل ۲۰۰ هزار تومان از یارانه خود را برای خرید از بین موارد کالایی معین شده، صرف کنند. با گسترش این طرح، هفت دهک افراد مشمول شرایط مذکور شدند و در صورت صرف ۲۰۰ هزار تومان از یارانه خود برای خرید کالاهای معین، مقدار یارانه تشویقی برای آنها افزایش یافت. به عبارت دیگر، یارانه دهک‌های یک تا سه درآمدی به ۵۲۰ هزار تومان و یارانه دهک‌های چهارم تا هفتم درآمدی به ۴۲۰ هزار تومان افزایش یافت.

برای استفاده از این طرح، دولت شبکه ملی اعتبار (شما) را بر اساس هر کدملی راه‌اندازی کرد تا با استفاده از آن، سرپرستان خانواده بتوانند مانده اعتبار یارانه خود را مشاهده کنند و همچنین از موقعیت مکانی ۲۱۱ هزار فروشگاه متصل به طرح و لیست اقلام مطلع شوند. حتی از آنجایی که ممکن است برخی افراد در زمان مراجعه به فروشگاه، کارت‌شان را با خود همراه نداشته باشند، کد دستوری #۱۴۶۳*۵۰۰* میزان اعتبار باقی‌مانده به فرد را نشان می‌دهد و همچنین با کدی که به فرد داده می‌شود، فرد می‌تواند با در اختیار قرار دادن آن به فروشنده، خرید خود را انجام دهد.

اما با فرا رسیدن سالگرد پیروزی انقلاب، از ۱۷ بهمن‌ماه به مدت سه ماه مرحله جدید طرح کالابرگ الکترونیک تحت عنوان «طرح فجرانه» اجرا شد؛ فاز جدیدی که «شرط ۲۰۰ هزار تومان خرید از یارانه» حذف شده و اعتبار تشویقی آن از ۱۲۰ هزار تومان به ۲۲۰ هزار تومان افزایش یافته است.

به گفته وزارت رفاه، «طرح فجرانه» یک سبد ۱۱ قلمی برای تامین حداقل کالری، پروتئین، ریزمغذی و ویتامین‌های لازم برای هر فرد با قیمت‌های مبنا سال ۱۴۰۱ انتخاب شده است و مابه التفاوت قیمت سبد مبنا سال ۱۴۰۱ با قیمت روز (۱۴۰۲) از محل یارانه جدید دولت تامین می‌شود. اعتبار جدید (۲۲۰ هزار تومانی) علاوه بر یارانه ۳۰۰ و ۴۰۰ هزارتومانی فعلی بوده و خانوار مشمول طرح به صورت مجزا یارانه نقدی خود را به صورت ماهانه دریافت خواهند کرد.

از همین رو می‌توان نتیجه گرفت که با اجرای طرح فجرانه، فردی با درآمد در بازه اول تا سوم به جای دریافت ۴۰۰ هزار تومان یارانه، ۶۲۰ هزار تومان دریافت می‌کند، و فردی با درآمد در بازه چهارم تا هفت به جای دریافت ۳۰۰ هزار تومان، ۵۲۰ هزار تومان یارانه دریافت می‌کند.

ماه دوم این طرح ملی، همزمان با حلول ماه مبارک رمضان و عید نوروز، از ۱۸ اسفند ۱۴۰۲ آغاز شده و تا ۱۷ فروردین ۱۴۰۳ ادامه دارد. مرحله سوم این طرح نیز از ۱۸ فروردین ماه آغاز خواهد شد.

نظرات کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *