پایگاه خبری هامپوئیل
0

از زندان تا بازار: معرفی محصولات تولیدی زندانیان آذربایجان شرقی

از زندان تا بازار: معرفی محصولات تولیدی زندانیان آذربایجان شرقی
بازدید 14

مدیرکل زندان‌های آذربایجان شرقی اعلام کرد که در زندان‌های استان، ۷۷ واحد تولیدی و کارگاهی وجود دارد.

با توجه به گزارش نصر، محمد جوادی، مدیرکل زندان‌ها و اقدامات تامینی و تربیتی استان آذربایجان شرقی، در بررسی انواع اشتغال مولد در زندان‌های استان اظهار کرد: تعداد ۷۷ واحد تولیدی در زمینه اشتغال کارگاهی داخل زندان و ۹۰ واحد تولیدی برای اعزام به کار خارج از زندان برای مددجویان رای باز و نیمه باز ایجاد شده است. همچنین، اشتغال نشسته در زندان‌های استان به وسیله صنایع دستی بومی ترویج داده شده است.

مدیرکل زندان‌های استان آذربایجان شرقی افزود: وضعیت اشتغال زندانیان در استان به حالت مطلوبی رسیده است و اداره کل زندان‌های استان آذربایجان شرقی در ایجاد اشتغال برای مددجویان یکی از پنج استان موفق در سطح کشور است. او اعلام کرد که ۲۵۵۷ نفر از مددجویان استان اشتغال دارند، از این تعداد ۲۴۷۰ نفر مرد و ۸۷ نفر زن هستند. از این میان، ۱۷۸ نفر به صورت اشتغال نشسته، ۱۱۰۱ نفر اعزام به کار، و ۲۷۴ نفر در کارگاه‌های زندان‌های استان مشغول به کار هستند.

قرارداد تأمین نیروی کار بیش از ۹۰ واحد تولیدی را به اجرا درآورد و اظهار کرد که از طریق اشتغال زندانیان و توسعه‌ی فعالیت‌های تولیدی و خدماتی در زندان‌ها، باید به کمک افراد محکوم شده به زندان برای انتقال به جامعه پرداخته شود. در این راستا، برنامه‌های اولویت‌بندی شده توسط ریاست سازمان زندان‌های کشور به منظور توسعه و تقویت اشتغال زندانیان، به ویژه از طریق توانمندسازی آن‌ها، اولویت داده می‌شود. این برنامه‌ها به منظور تقویت اشتغال تولیدمحور و افزایش کلی اشتغال مولد (به عنوان مثال، اشتغال زندانیانی که شرایط اشتغال دارند) در بیش از ۹۰ واحد تولیدی، صنعتی و خدماتی اجرا می‌شود. این قرارداد براساس دستورالعمل مربوط به پرداخت دستمزد زندانیان شاغل در سال ۱۴۰۲ به اجرا درآمده است.

در زندان‌های استان آذربایجان شرقی، ۷۷ واحد تولیدی و کارگاهی فعال هستند. مدیرکل زندان‌های این استان اعلام کرد که وجود این ۷۷ واحد تولیدی و کارگاهی را تأیید کرده و آن‌ها را معرفی کرده است. این واحدها شامل کارگاه فرش، کفش و کفاشی، کیف‌دوزی، صنایع فلزی و آهنگری، خیاطی، بسته‌بندی، مونتاژ ماکروفر، مونتاژ موتور سیکلت در زندان مراغه، مونتاژ انواع دوچرخه در سوله خسروشهر، صنایع دستی بومی، صنایع چوب، خبازی، آشپزی، شیرینی‌پزی، بسته‌بندی میوه، مونتاژ انواع محافظ برق یخچال و فتوسل، تاسیسات و خشک‌شویی هستند.

سطح دستمزد‌هایی که به مددجویان در نظر گرفته می‌شود، با توجه به مهارت و کاردانی مربوطه، میزان و نوع کاری که انجام می‌دهند و ایام کارکردشان محاسبه می‌شود. این موارد در مراکز و شرکت‌های مختلفی مانند تعاونی مسافربری، اتوبوس رانی BRT، جهان صنعت اشراق، صنایع غذایی شیرزاد، باربری اقتصاد بار، شرکت رایکا کار فرتاک، رنگ کاری درب نادون، سرین نخل شمس، شرکت ایرانیان خواب، کارگاه چرم دوزی صاشا مدرن، پارک آبی هلیا، کارواش، شرکت شیرینی لذیذ، کارواش لوکس، شرکت رادیاتور آذیانار، کارگاه نجاری امجد، شرکت تاسیساتی سورن، شرکت رضوان سیر، شرکت آذردیاموند، مهام پلاست، تالار پذیرایی ساوالان، شرکت لنوگوال، کفش پای آرا، کفش نوبل، غذای تام لذت، صنایع چوبی صدرا، شومینه بیستون، شرکت ایمن موتور، آلومینیوم امجدپور، بنا آخر نیان نویاد، تراشکاری، و باطری سازی، که به عنوان مراکز و شرکت‌های مهم در زمینه اشتغال زندانیان در استان معرفی شده‌اند، اعمال می‌شود.

جوادی بیان کرده است که بیشتر مشاغل در زندان‌های استان بر اساس تولید و تولیدی هستند. برنامه‌های اشتغالزایی در این زندان‌ها با تمرکز بر توانمندسازی و ارتقاء مهارت‌های شغلی، به ویژه در حوزه مشاغل خرد و با مزیت، با هدف ایجاد پایداری اجتماعی و کاهش ورود افراد به زندان انجام می‌شود. این برنامه‌ها شامل برگزاری دوره‌های آموزشی استاندارد می‌شود که به منظور ارتقاء مهارت‌های مددجویان طراحی شده‌اند. این دوره‌ها شامل آموزش‌های نظری و عملی در حوزه‌های مختلفی از جمله خدمات صنعتی، صنایع ساختمانی و عمرانی، کشاورزی و دامداری، صنایع دستی و هنری، و خدمات عمومی است. این دوره‌های آموزشی توسط اساتید مجرب فنی حرفه‌ای در کلاس‌های آموزشی و کارگاه‌های اشتغال زندان‌ها برگزار می‌شوند، به‌صورتی که در برخی موارد به شکل استاد – شاگردی در محیط کار واقعی ارائه می‌شوند.

در حوزه زندان‌های آذربایجان شرقی، بیش از ۳۳۰ دوره آموزشی مهارتی در ۱۰ ماهه اول سال جاری برگزار شده است. این دوره‌ها شامل آموزش‌های متنوعی از جمله جوشکاری، رایانه، سیم کشی ساختمان، اتومکانیک، برق خودرو، نقاشی خودرو، خیاطی زنانه و مردانه، آرایشگری و پیرایشگری، آرماتوربندی، باغداری، مبارزه با آفات گیاهان، هرس درختان، پرورش دام و طیور سبک و سنگین و … می‌باشد. این دوره‌ها با همکاری سازمان‌های مختلف از جمله سازمان آموزش فنی و حرفه‌ای، سازمان جهاد کشاورزی، سازمان میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی، آموزشگاه‌های آزاد فنی و حرفه‌ای، سازمان صنعت، معدن و تجارت، اتحادیه‌ها، دانشگاه تبریز، دانشگاه هنر اسلامی و کانون کارآفرینان استان و سایر نهادهای آموزشی و فرهنگی برگزار شده‌اند.

نظرات کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *