پایگاه خبری هامپوئیل
0

پیش بینی نرخ ارز و تورم از زبان وزیر اقتصاد

پیش بینی نرخ ارز و تورم از زبان وزیر اقتصاد
بازدید 6

وزیر اقتصاد افزود: تحلیل همکاران من در بانک مرکزی نشان می‌دهد که افزایش نرخ دلار عامل اقتصادی ندارد و نظر آن‌ها با این گفته‌ها متفاوت است.

به گزارش خبرنگار اقتصادی هامپوئیل، وزیر اقتصاد در تصریحاتی اعلام کردند که بانک مرکزی در تلاش است تا نرخ دلار را به سطح‌های قبلی بازگرداند و عملکرد بازار در چند روز اخیر نشان می‌دهد که اقدامات این بانک تأثیرگذار بوده‌اند.

وی ادامه داد: تحلیل همکاران در بانک مرکزی نشان می‌دهد که افزایش نرخ دلار عامل اقتصادی نیست و نظر آن‌ها با گفته‌های متفاوت است.

از سوی دیگر، کارشناسان اقتصادی به اعتقاد دارند که افزایش نرخ دلار، که به ۵٨ هزار تومان رسیده است، تنها به دلیل تنش‌های سیاسی و نظامی در منطقه نیست و از جمله دلایل اصلی آن تورم و اثرات آن بر روی دلار است. پس از ٨ ماه ثبات قیمتی، تنش‌های سیاسی بر این موضوع تأثیر گذاشته و افزایش نرخ دلار نیز تأثیرات خود را بر تورم دارد.

وزیر اقتصاد اظهار داشت که مهار تورم منوط به کنترل‌های سیاست‌های ارزی در بانک مرکزی است و تلاش دولت این است که هم عوامل بلندمدت و هم عوامل کوتاهمدت موثر در تورم را کنترل کند تا هدف سقف رشد نقدینگی ۲۵ درصدی در سال ۱۴۰۲ را دنبال کند.

احسان خاندوزی، وزیر اقتصاد، در پاسخ به این سوال که آیا این افزایش نرخ دلار می‌تواند عوامل اقتصادی داشته باشد و احتمال افزایش دوباره وجود دارد، تأکید کرد که تحلیل همکاران در بانک مرکزی به این صورت نیست که افزایش نرخ دلار عامل اقتصادی باشد و با گفته‌های دیگران متفاوت است.

نظرات کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *