پایگاه خبری هامپوئیل
0

بررسی وضعیت بحرانی مهاجرت داخلی در ایران

بررسی وضعیت بحرانی مهاجرت داخلی در ایران
بازدید 18

همچنین، علاوه بر مهاجرت از ایران، مهاجرت داخلی نیز به شدت نگران‌کننده است. مرکز پژوهش‌های مجلس در این زمینه تحذیری را صادر کرده و اعلام کرده است که طی سه دهه اخیر، متوسط حدود یک میلیون نفر در مرزهای داخلی کشور جابه‌جا شده‌اند.

به گزارش اقتصادآنلاین از منبع تجارت‌نیوز، این گزارش مرکز پژوهش‌های مجلس به وضعیت مهاجرت داخلی اشاره دارد و بیان می‌کند که مهاجرت‌ها به ویژه از نواحی مرزی به سوی مراکز، یکی از مسائل اجتماعی و امنیتی اصلی کشور در حال حاضر است.

مرکز پژوهش‌های مجلس در دهه‌های گذشته به این نتیجه رسیده است که سالانه حدود یک میلیون نفر در مرزهای داخلی کشور جابه‌جا شده‌اند. این مهاجرت‌ها اغلب از مناطق کمتر توسعه‌یافته به سوی مناطق توسعه‌یافته رخ داده است.

علاوه بر این، بر نسبت مهاجرت‌های شهر به شهر افزوده شده و از نسبت مهاجرت روستا به روستا کاسته شده است. بیشترین مهاجرت‌های داخلی در سنین ۱۵ تا ۳۴ سالگی رخ می‌دهد، یعنی در جمعیتی که به عنوان فعال اقتصادی شناخته می‌شوند.

بررسی نسبت جنسی مهاجران نشان می‌دهد که بیشتر مهاجران از جنس مرد هستند. استان‌های کرمانشاه، خوزستان و ایلام همواره با نرخ مهاجرت منفی بالایی مواجه بوده‌اند.

نظرات کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *