پایگاه خبری هامپوئیل
0

جهش سه برابری در تولید دانه‌های روغنی در دیمزارها

جهش سه برابری در تولید دانه‌های روغنی در دیمزارها
بازدید 20

در روز یکشنبه و در حاشیه دومین روز از همایش سالیانه موسسه تحقیقات کشاورزی دیم کشور که در مراغه برگزار شد، «حسین رستمی» به خبرنگار ایرنا اظهاراتی داشت. وی اعلام کرد که در سال‌های اخیر، تحقیقات در زمینه دانه‌های روغنی به دستاوردهای قابل توجهی منجر شده است. این دستاوردها شامل معرفی ارقام جدیدی است که برای اقلیم‌های مختلف کشور باعث تولید اقتصادی شده‌اند؛ به‌عنوان مثال، ارقام گلرنگ فرامان، سینا و امید از این دست هستند.

وی همچنین به تولید اولین رقم کلزای دیم اشاره کرد و بیان کرد که معرفی محصولات روغنی جدیدی که مقاوم به سرما و خشکی هستند و تنوع ژنتیکی آن‌ها افزایش یافته است، از دستاوردهای ارزشمند در این زمینه است؛ به‌عنوان مثال، کاملینا – بالنگوی شهری.

رستمی همچنین تاکید کرد که توجه به کیفیت روغن و کاربردهای صنعتی آن در کنار کاربردهای خوراکی، همچنین انجام پروژه‌های اصلاح مولکولی برای ارقام موجود از طریق همکاری با موسسات و دانشگاه‌ها داخلی و خارجی، اقدامات دانش‌بنیانی در زمینه توسعه کشت و افزایش بهره‌وری دانه‌های روغنی است.

او همچنین به افزایش تعداد و کیفیت مطالعات به‌زراعی در تحقیقات دانه‌های روغنی اشاره کرد و بیان کرد که روند رو به رشد کشت دانه‌های روغنی در شرایط دیم با استفاده از نتایج پژوهش‌ها ادامه خواهد یافت.

این اظهارات در بستر بیست‌وهشتمین همایش سالیانه موسسه تحقیقات کشاورزی دیم کشور که با حضور مسئولان کشوری، از جمله معاون وزیر جهاد کشاورزی، از طریق وبینار برگزار شده بود، ارائه شد.

موسسه تحقیقات کشاورزی دیم کشور دارای پنج ایستگاه اصلی در مناطق مختلف کشور است که هر یک از آنها نماینده اقلیمی خاص هستند. به‌عنوان مثال، ایستگاه تحقیقاتی «مراغه» نماینده اقلیم سرد است و ایستگاه «قاملو» در کردستان نماینده اقلیم بسیار سرد؛ ایستگاه «سرارود» در کرمانشاه نماینده اقلیم معتدل سرد؛ ایستگاه گچساران در کهکیلویه و بویراحمد نماینده اقلیم گرمسیری؛ و ایستگاه «شیروان» در خراسان شمالی نماینده اقلیم معتدل سرد و خشک است.

نظرات کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *