پایگاه خبری هامپوئیل
0

پرده برداری از جنایتی هولناک: شواهد نسل‌کشی پنهان در تاریخ کشف شد

پرده برداری از جنایتی هولناک: شواهد نسل‌کشی پنهان در تاریخ کشف شد
بازدید 7

​نمونه‌های DNA باستانی پرده از نسل کشی پنهان در تاریخ بشریت برمی‌دارد. این نتایج مربوط به نمونه‌هایی از بقایای انسانی متعلق به عصر حجر میانی، دوره نوسنگی و عصر برنز اولیه است.

به گزارش هامپوئیل، یک مطالعه جدید نشان می‌دهد که ظهور کشاورزی در اواخر عصر حجر در اروپا به عنوان یک مرحله صلح‌آمیز از سبک زندگی شکارچی-گردآورنده تلقی نمی‌شود؛ بلکه این تغییرات منجر به تسخیر خونینی از جمعیت‌های عشایری توسط مهاجران کشاورز شد و طی چند نسل، جمعیت‌های محلی به طور کامل تغییر کردند.

بر اساس گزارش هامپوئیل، در طی هزاره‌ها، جمعیت‌های جنوب اسکاندیناوی دوباره و دوباره با ورود مهاجران جایگزین شدند، به طوری که هیچ اثری از نسل‌های قبلی در پروفایل DNA آن‌ها باقی نمانده است. بر اساس نقل قول آن بیرگیت نیلسن، یکی از نویسندگان مطالعه و دیرینه‌اکولوژیست‌ها از دانشگاه لوند: “این انتقال همچنین با همراهی بیماری‌های جدیدی که به دام‌ها منتقل شدند، همراه بود که ممکن است عامل اصلی نابودی جمعیت‌های محلی باشند.”

برای انجام این مطالعه، تیم محققان از تکنیک توالی‌یابی شاتگان برای تجزیه و تحلیل نمونه‌های DNA از ۱۰۰ مورد بقایای انسانی استفاده کرد. این بقایا از دوره میان‌سنگی (یا عصر حجر میانی)، دوره نوسنگی (یا عصر حجر جدید) و عصر برنز اولیه در دانمارک به دست آمدند.

مطالعه نشان می‌دهد که در حدود ۵۹۰۰ سال پیش، جمعیتی از کشاورزان وارد شده و جمعیت‌های شکارچی-گردآورنده‌ای را که قبلاً در منطقه ساکن بودند، بیرون کردند و برای ایجاد زمین‌های کشاورزی جنگل‌ها را قطع کردند.

تحقیقات قبلی که با مقایسه DNA تعدادی از اسکلت‌ها انجام شده بود، نشان داد که اولین کشاورزان اسکاندیناوی حدود ۳۰ درصد از ژنوم خود را از شکارچیان به ارث برده‌اند، که نشان می‌دهد جمعیت آن‌ها مخلوط شده است و نه اینکه یکی دیگری را از بین ببرد.

اما شواهد باستان‌شناسی نشان می‌دهد که این اتفاق یک فرآیند خشونت‌آمیز بوده است. مطالعه جدید نشان می‌دهد که DNA شکارچیان-گردآورنده اصلی به طور کامل پاک شده و به سختی در ژنوم اولین کشاورزان اسکاندیناوی قابل تشخیص است.

با این حال، تسلط آن‌ها نسبتاً کوتاه مدت بود و پس از حدود ۱۰۰۰ سال، موج دیگری از تازه‌واردان از استپ‌های شرقی به این منطقه نقل مکان کردند. این تازه‌واردها اصل و نسب خود را از یامنایا، مردمی گله‌دار با منشاء جنوب روسیه، به دست آوردند و به سرعت جایگزین کشاورزان قبلی شدند.

نیلسن با اشاره به اینکه مشخصات DNA اولین کشاورزانی که در دانمارک مستقر شدند، از جمعیت دانمارکی امروزی پاک شده است، اظهار می‌کند که این بار نیز گردش سریع جمعیت، بدون ادغام نسلی از پیشینیان، رخ داده است. او افزوده است که باقیمانده DNA از سوئد نیز شاهد گردش مشابهی است.

شواهد باستان‌شناختی که قبل از این مطالعه کشف شده بود، نشان می‌داد که انتقال از فرهنگ قیفی به فرهنگ تک‌گور اتفاق افتاده است، اما رابطه بین این دو گروه مورد بحث بود. اکنون، با درک بهتر اصل و نسب مردم دانمارک و سوئد، محققان امیدوارند که بتوانند نشانگرهای ژنتیکی را در DNA باستانی کشف کنند که ممکن است الگوهای سلامت امروزی را توضیح دهد.

نظرات کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *