پایگاه خبری هامپوئیل
0

80 درصد کاهش در هدررفت خاک با کشت ماشک علوفه‌ای

80 درصد کاهش در هدررفت خاک با کشت ماشک علوفه‌ای
بازدید 21

رئیس مرکز تحقیقات و آموزش کشاورزی و منابع طبیعی کهگیلویه و بویراحمد اعلام کرد که بیش از ۸۰ درصد فرسایش خاک در اقلیم سردسیر پس از کاشت ارقام ماشک علوفه‌ای مراغه و گلشن کاهش یافته است.

در گفت‌وگو با یک خبرنگار، نصرت‌اله حیدرپور بیان کرد که استفاده از پوشش گیاهی یکی از روش‌های ارزان و مناسب برای حفاظت و کنترل فرسایش خاک است. او اشاره کرد که در یک پژوهش که توسط محققین انجام شده، کشت دو رقم ماشک علوفه‌ای (مراغه و گلشن) باعث کاهش 80 و 93 درصدی میزان رسوب در سال‌های اول و دوم شد.

حیدرپور اظهار کرد که استفاده از این ارقام ماشک در مناطق شیب‌دار با فرسایش بیشتر، اولویت دارد و در شرایط کم‌آبی، آبیاری مناسب این گیاهان ضروری است. او ادامه داد که عمق مناسب کاشت 3 تا 5 سانتی‌متر است و کشت با استفاده از بذرکار مرکب نیز ممکن است.

رئیس مرکز تحقیقات و آموزش کشاورزی و منابع طبیعی کهگیلویه و بویراحمد، افزود که برای تأمین نیازهای کودی، 20 کیلوگرم ازت خالص و 15 تا 30 کیلوگرم فسفر خالص در هکتار مورد نیاز است.

در پایان، حیدرپور بیان کرد که کشت گیاهان علوفه‌ای علاوه بر بهبود نفوذ آب در خاک، کاهش رواناب، افزایش استحکام خاک و جلوگیری از فرسایش، باعث تولید علوفه باکیفیت برای تعلیف دام و افزایش رونق اقتصادی و سطح زندگی مردم محلی می‌شود.

نظرات کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *