پایگاه خبری هامپوئیل
0

۲۵۰ زندانی در آذربایجان‌شرقی منتظر یاری خیران

۲۵۰ زندانی در آذربایجان‌شرقی منتظر یاری خیران
بازدید 11

مدیرکل زندان‌ها و اقدامات تامینی و تربیتی آذربایجان‌شرقی اعلام کرد که در حال حاضر ۲۵۰ نفر از زندانیان جرایم غیرعمد که مجموع بدهی آنها به چهار هزار میلیارد ریال می‌رسد، منتظر سخاوت و کمک مالی افراد خیر و بخشی است تا بتوانند به محیط گرم خانواده‌های خود بازگردند.

به گزارش ایرنا، در آیین جشن گلریزان مراغه، محمد جوادی اظهار داشت: آزادی زندانیان جرایم غیرعمد و برگزاری جشن‌های گلریزان به اندازه‌ای مهم است که مقام معظم رهبری در این زمینه پیشروی می‌کنند و امسال مبلغ ۲۰ میلیارد ریال برای آزادی زندانیان اختصاص یافته است.

وی بیان کرد: زندانی شدن یکی از افراد خانواده به دلیل ناتوانی مالی در پرداخت جرم غیرعمد، عواقب جانبی و پیامدهای نامطلوبی را به همراه دارد، از جمله ترک تحصیل فرزندان، طلاق همسر و دیگر مشکلاتی که برای خانواده ایجاد می‌شود.

به برکت برگزاری جشن‌های گلریزان در سال گذشته، ۷۰۰ نفر از زندانیان متهم به جرایم غیرعمد با مجموع بدهی هشت هزار و ۳۴۷ میلیارد و ۵۰۰ میلیون ریال، از زندان‌های استان آزاد شدند.

این اطلاعات را «جوادی» اعلام کرد و افزود: از این مبلغ، ۳۸۲ میلیارد و ۷۰۰ میلیون ریال توسط ستاد دیه آذربایجان‌شرقی تأمین شد و در مراغه، که دومین شهر با بالاترین تعداد آزادی زندانیان متهم به جرایم غیرعمد پس از تبریز است، ۱۰۳ نفر تنها با کمک ۴۷ میلیارد ریالی ستاد دیه آزاد شدند، و همچنین تعدادی دیگر نیز به صورت مستقیم توسط خیران از زندان‌ها آزاد شدند.

در طول یک سال گذشته، ۳۰۴ زندانی به جرم‌های غیرعمد در مراغه آزاد شده‌اند. دادستان مراغه به خبرنگار ایرنا اظهار داشت که از زمان جشن گلریزان سال گذشته تا به امروز، مراغه بعد از تبریز بیشترین تعداد زندانیان مرتبط با جرایم مالی و غیرعمد در استان آذربایجان شرقی را آزاد کرده است. او افزود که ۳۰۴ نفر در این دوره از زمان از زندان آزاد شده‌اند.۲۵۰ زندانی در آذربایجان‌شرقی منتظر یاری خیران

“محمود نعمتی” افزود: از مبلغ کل ۲۱ میلیارد ریال توسط انجمن حمایت از زندانیان، ۴۷ میلیارد ریال از سوی ستاد دیه استان و اعطای تسهیلات بلاعوض و کم‌بهره استفاده شد و مابقی توسط افراد حقیقی به صورت مستقیم تامین گردید.

وی افزود که در طول یکسال گذشته، مبلغ ۴۶ میلیارد ریال به عنوان کمک‌هزینه علمی، تحصیلی و معیشتی به خانواده‌های زندانیان اهدا شده است.

ره‌آورد جشن گلریزان مراغه بیش از ۱۰ میلیارد ریال برای کمک به زندانیان

رئیس انجمن حمایت از زندانیان مراغه اظهار داشت که در جشن گلریزان مراغه، خیران به مبلغ بیش از ۱۰ میلیارد ریال کمک کرده‌اند. وی افزود: “مشارکت خیران همچنان ادامه دارد و در روزهای آینده ما قصد داریم مجموع مشارکت آنها را برای آزادی زندانیان جرایم غیرعمد اعلام کنیم.”۲۵۰ زندانی در آذربایجان‌شرقی منتظر یاری خیران

کاهش زندانیان جرایم غیرعمد: با فرهنگ‌سازی در مورد مهریه

معاون استاندار آذربایجان‌شرقی و فرماندار شهرستان ویژه مراغه در این جلسه اظهار داشتند: یک گروه از زندانیان متخلفین بدون توانایی مالی برای پرداخت مهریه با مشکل روبه‌رو می‌شوند، در حالی که فرهنگسازی درباره مفهوم مهریه می‌تواند تعداد این زندانیان را کاهش دهد. “مرتضی مینویی” افزود: باید زمینه‌های لازم برای برگزاری ازدواج با مهریه اندک و مناسب را به عنوان یک اقدام ضروری در دستور کار سازمان‌های فرهنگی قرار داد.

ثواب مضاعف آزادی زندانیان در این ماه مبارک

نماینده مردم آذربایجان‌شرقی در مجلس خبرگان رهبری و امام جمعه مراغه اظهار داشتند: انجام اعمال خیر و از جمله آزادی زندانیان در ماه مبارک رمضان ثواب مضاعفی دارد. آیت‌الله محمدتقی پورمحمدی با تأکید بر اینکه کمک به آزادی زندانیان طی سال پیشنهاد می‌شود، افزودند: اخذ شکرانه و توان مالی برای هزینه‌کردن برخی از آن به اعمال خیر، از جمله آزادی زندانیان، یکی از بهترین راهکارهاست.

وی همچنین بیان کرد که در مناسبت‌های مختلف مانند حج، به جای هزینه‌های زیاد ولیمه، مناسب است که بخشی از این مبالغ به امور خیر مانند آزادی زندانیان اختصاص یابد.۲۵۰ زندانی در آذربایجان‌شرقی منتظر یاری خیران

به گزارش ایرنا، “نورسا محسنی“، دختر هشت ساله مراغه‌ای که چندی پیش با شکستن قلک و اهدای کادوهای تولد خود به ارزش ۱۵۰ میلیون ریال، دو زندانی از متهمان جرایم غیرعمد را آزاد کرده بود، در مراسم گلریزان جمعه‌شب، با دوباره اهدای بخشی از پس‌انداز خود، تلاش کرد تا در این زمینه به عنوان پیشرو شناخته شود.

“نورسا” حتی از سایر خیرینی که به آزادی زندانیان جرایم غیرعمد کمک کرده‌اند، با اهدای یک کادو قدردانی نمود.

نظرات کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *