پایگاه خبری هامپوئیل
0

پیشرفت ۲۰ درصدی نهضت ملی مسکن در مراغه

پیشرفت ۲۰ درصدی نهضت ملی مسکن در مراغه
بازدید 28

نماینده مردم مراغه و عجب‌شیر در مجلس شورای اسلامی اعلام کرد که تعهدات طرح نهضت ملی مسکن در چهار سال گذشته برای شهر مراغه به میزانی حدود ۲۰ درصد اجرا شده است.

در جلسه شورای مسکن مراغه، «سیدفرید موسوی» افزود که تاکنون در این شهرستان، پیشرفت چندانی در اجرای طرح خودمالکی حاصل نشده است، در حالی که اختصاص ۵۵۰ میلیون تومان تسهیلات می‌تواند جذابیت زیادی برای متقاضیان مسکن داشته باشد.

او با تأکید بر اهمیت جدیت شهرداری در بازآفرینی شهری، اظهار کرد: شهرداری مراغه برای مناطق هدف، نقشه و برنامه‌ای دقیق تدوین کرده و باید امتیازهای مرتبط با ساخت و ساز در این مناطق را اطلاع‌رسانی کند.

همچنین، “موسوی” اظهار داشت که برای تأمین اعتبار لازم برای ساخت راه دسترسی به سایت “سنگر داغی”، گزینه‌های مناسبی وجود ندارد و باید به دنبال راه‌حل‌های جایگزین بود. به نظر می‌رسد رفع این مشکل باید از طریق پیگیری‌های مستقیم از سوی استان انجام شود.

درباره احتکار زمین توسط برخی شرکت‌های تعاونی، او تصریح کرد: مشکلات ممکن این شرکت‌ها باید حل شود و مقامات نباید اجازه دهند که اراضی شهری در اختیار این شرکت‌ها احتکار شود.

او همچنین تأکید کرد که مشارکت همه دستگاه‌های اجرایی شهرستان برای ساخت مسکن بسیار حیاتی است و افزود: هر دستگاه دولتی که زمین در اختیار دارد، باید در طرح نهضت ملی مسکن شرکت کند تا به معنای واقعی، نشان‌دهنده نهضتی در حوزه مسکن در شهرستان باشیم.

در جلسه مذکور، «مرتضی مینویی»، که معاون استاندار آذربایجان‌شرقی و فرماندار شهرستان ویژه مراغه نیز حضور داشت، تاکید کرد که تدوین یک طرح جامع برای احیای بافت شهری ناکارآمد از جمله اولویت‌های این جلسه است.

او بیان کرد که شهرداری با بازنگری و بهبود فضای شهری، نقش مهمی در فرآیند مسکن‌سازی و ایجاد محیطی سالم برای ساکنین می‌تواند داشته باشد.

نگاه آماری به وضعیت طرح نهضت ملی مسکن در مراغه

از سوی دیگر، در همین جلسه، رییس اداره برنامه‌ریزی مسکن و بازآفرینی اداره‌کل راه و شهرسازی آذربایجان‌شرقی نیز اظهاراتی داشت.

وی اعلام کرد که برنامه مصوب استان برای چهار سال آینده، احداث ۲۹ هزار و ۹۲۱ واحد مسکونی را در بخش بازآفرینی شهری پیش‌بینی کرده است. این برنامه تاکنون تسهیلات لازم برای اجرای ۳۴۶۲ واحد از این تعداد را فراهم کرده است، و از این تعداد ۵۰۰ واحد به شهرستان مراغه اختصاص یافته است.

مسعود مقصودی‌وند توضیح داد: در طول چهار سال، تسهیلاتی برای مقاوم‌سازی روستاها به تعداد ۴۸ هزار واحد برنامه‌ریزی شده است و تاکنون بیش از ۲۳ هزار و ۷۰۰ واحد به بانک‌ها معرفی شده است. از این تعداد، ۱۴ هزار و ۳۶۳ واحد قرارداد انجام شده است که ۶۸۳ واحد از آنها مربوط به مراغه است. همچنین، یکهزار و ۶۰۷ واحد دیگر نیز به بانک‌ها معرفی شده است.

وی به آمار طرح خودمالکی شهری در مراغه نیز اشاره کرد و اظهار کرد: تاکنون ۲ هزار و ۸۴۳ واحد به بانک‌ها معرفی شده و از این تعداد، یکهزار و ۱۱۵ واحد قرارداد منعقد شده است.

چهار منطقه جدید برای نهضت ملی مسکن در مراغه در نظر گرفته شد

رییس اداره برنامه‌ریزی مسکن و بازآفرینی اداره‌کل راه و شهرسازی آذربایجان‌شرقی اظهار کردند که مراغه چهار محدوده در طرح نهضت ملی مسکن را شامل می‌شود، که یکی از آن‌ها، ۴۰۰ واحدی پهرآباد است.

مقصودی‌وند افزود: تکمیل این طرح، که در دو مرحله اجرا می‌شود (۱۶۰ واحد و ۲۴۰ واحد)، از مواردی است که استاندار شهید آذربایجان‌شرقی به آن تأکید داشته‌اند و تلاش برای بهره‌برداری از آن ضروری است.

به گفته وی، محدوده دوم مراغه شامل ۵۰۰ واحد توسعه عمران مراغه است که توسط ۲۶ گروه پیمانکاری در حال اجرا است و همه واحدها وارد مرحله دیوارچینی شده‌اند.

وی ادامه داد: محدوده سوم طرح نهضت ملی مسکن در مراغه که به “سنگر داغی” معروف است، در حال اجرا بر روی ۸۷ هکتار از اراضی ملی است.

او افزود: با توجه به اینکه اراضی دولتی مراغه در گذشته به مسکن مهر اختصاص داده شده بود و اراضی مناسب دیگری موجود نبود، سایت “سنگر داغی” که در زمان اجرای مسکن مهر کنار گذاشته شده بود، دوباره به عنوان اولویت مورد توجه قرار گرفت.

وی اظهار داشت که طرح مورد نیاز به خاکبرداری دارد و با توجه به تعداد واحدهایی که در “سنگرداغی” پیش‌بینی شده و توسعه شهری رو به آن سمت، این محدوده در آینده گسترش خواهد یافت.

به گفته “مقصوی‌وند”، قرارگاه امام حسن (ع) در حال حاضر با تمام توان در این منطقه فعالیت می‌کند و عملیات اجرایی به زودی به مرحله فونداسیون و ساخت ابینه می‌رسد.

وی افزود که محدوده چهارم مراغه در طرح نهضت ملی مسکن “فجر” به نام “فجر” شناخته می‌شود که به مسکونی تغییر یافته و ۷ هکتار مساحت دارد و ۵۰ درصد از آن می‌تواند در این طرح بهره‌برداری شود.

وی افزود که احداث مسکن به همراه طرح نهضت ملی مسکن در قالب قانون جوانی جمعیت در حال پیگیری است و احتمالاً این محدوده در آینده به قانون جوانی جمعیت اختصاص می‌یابد.

رییس اداره برنامه‌ریزی مسکن و بازآفرینی اداره‌کل راه و شهرسازی آذربایجان‌شرقی نیز اظهار داشت که برای تأمین زمین در مراغه باید تفکر شود.

بزرگترین محدوده در حال اجرای طرح نهضت ملی مسکن مراغه به نام “سنگرداغی” شناخته می‌شود؛ این محدوده که آماده‌سازی آن از ۲۵ بهمن ۱۴۰۱ توسط قرارگاه سازندگی امام حسن (ع) آغاز شده است.

این قرارگاه جهادی حتی ۶ ماه بدون قرارداد در این محدوده کار کرد و اکنون با مشکلاتی در تأمین اعتبار روبه‌رو است، زیرا حدود ۵۰ درصد از متقاضیان مسکن این محدوده جزو اقشار حمایتی هستند و توان پرداخت اندکی دارند.

به علاوه، یک سوم از اعتبار مورد نیاز برای تأمین زیرساخت‌های این محدوده توسط اداره‌کل راه و شهرسازی تأمین می‌شود، یک سوم اعتبار تحت عهده وزارت نیرو قرار دارد و یک سوم مابقی از تعهدات سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی است.

نظرات کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *