پایگاه خبری هامپوئیل
0

نوار تیپ آبیاری چیست؟

بازدید 55

استخر پلیمری

به استخر‌هایی که دیواره و کف آن‌ها با ورقه‌های پلیمری پوشش داده شده است، استخر پلیمری گفته می‌شود. این پلیمرها معمولا در دو نوع پلی اتیلن و پلی ونیل کلرید به فروش می‌رسند. این ورقه‌ها نه تنها کارایی بالایی دارند، بلکه در زیباسازی استخرهای  پلیمری شما نیز، نقش بسزایی خواهند داشت. ورقه پلیمری به کار رفته در استخرهای پلیمری در دو نوع صاف و دندانه‌دار موجود است.

امروزه در بیشتر نقاط دنیا، استخرهای پلیمری جایگزین استخرهای سنتی شده‌اند. کشور ما در سال‌های اخیر با مشکلات شدید کم آبی مواجه شده است. این مسئله به خصوص در حیطه کشاورزی، مشکلات جدی را به بار آورده است. در نتیجه، استخرهای پلیمری به هدف ذخیره سازی آب و جلوگیری از هدر رفت آن وارد بازار شده‌اند.

مزایای استخر پلیمری

استفاده ازورق‎‌های پلیمری برای پوشش دادن دیواره‌های استخر، مزایای فراوانی دارد. در ادامه به چند مورد از مهم‌ترین این مزایا خواهیم پرداخت.

1- صرفه‌جویی در وقت و زمان: استفاده از ورقه‌های پلیمری خیلی ارزان‌تر از سازه‌های بتنی و سیمانی است. هم‌چنین به علت نصب راحت‌تر ورقه‌های پلیمری، در گذر زمان صرفه‌جویی خواهد شد.

2- پلیمر به کار رفته در استخر، مقاومت آن را بالا می‌برد: پلیمر مقاومت بالایی در برابر انواع مواد شیمیایی از جمله مواد اسیدی و بازی از خود نشان می‌دهد. هم‌چنین اگر استخر شما در معرض نور شدید آفتاب یا سرمای شدید هوا است، بهترین راه حل تبدیل آن به یک استخر پلیمری است. استخر های  پلیمری در برابر یخ زدگی آب درون خود مقاوم اند و دچار ترک خوردگی یا شکستگی نمی‌شوند.

3- تحمل دمایی بالا: گستره دمایی قابل تحمل برای این سازه‌ها بین 40 تا 70 درجه سانتی گراد است. هم‌چنین پلیمر به کار رفته در ساخت این استخر، در صورت تخریب، به راحتی قابل ترمیم است. 

معایب استخر پلیمری

سازه‌های مختلف در کنار داشتن مزایای فراوان، می‌توانند معایبی را نیز داشته باشند. استخر پلیمری نیز از این قاعده مستثنی نیست. چند مورد از معایب استخر پلیمری عبارت‌اند از:

1- ورقه‌های پلیمری، انعطاف پذیری کافی را ندارند. بنابراین برای نصب آن ممکن است با مشکلاتی مواجه شویم.

2- قیمت استخرهای پلیمری از ساخت استخرهایی که در دیواره‌های آن‌ها از ورقه‌های برزنتی ضد اّب و برزنت‌های کانتینری استفاده شده، بیشتر است.

3- احتمال مرگ و میر ماهی‌ها و سایر جانوران آبزی در استخرهای پلیمری وجود دارد.

4- هم‎‌چنین به علت جنس پلیمری دیواره و کف استخر، پس از گذشت مدت زمانی، جلبک بر روی آن رشد خواهد کرد. رشد جلبک و خزه در فضای ذخیره‌سازی آب می‌تواند سلامت آن را به خطر بیندازد. بنابراین از اّبدرون این استخرها برای شرب استفاده نکنید. در صورت ضرورت می‌توانید از مواد ضدعفونی‌کننده مانند کلر و مشتقات آن برای حذف میکروب‌های میکروسکوپی بهره بگیرید.

5- از یکی دیگر از نقاط ضعف استخر پلیمری، می‌توان به قابل اشتعال بودن آن در صورت نزدیکی با مواد شیمیایی خطرناک اشاره کرد. بنابراین بهتر است احتیاط‌های لازم را رعایت کنید. به طور مثال، در نزدیکی این استخرها یک سیستم اطفای حریق نصب کنید تا در صورت بروز حادثه، خسارات ناشی از آن گسترده نشود.

نوار تیپ آبیاری چیست؟

این نوارها برای سیستم های آبیاری قطره ای در مزرعه، باغ، گلخانه و یا حتی در سیستم های آبیاری زیر سطحی مورد استفاده قرار می گیرند. آبیاری نواری یا نوار تیپ یکی از روش های آبیاری تحت فشار و نوعی از آبیاری قطره ای است که آب را بوسیله لوله آبیاری پلاستیکی با فشار کم در نزدیکی منطقه ریشه گیاهان، به خاک و گیاهان می رساند.

مزایای نوارهای آبیاری پلاکدار
 • قابل استفاده در زمین های شیبدار به دلیل یکنواختی بهتر در آبدهی
 • حل مشکل باز شدن دوخت در نوار آبیاری درزدار
 • دارا بودن عمر بیشتر نسبت به نوارهای درزدار

اجزاء نوار تیپ کشاورزی

سیستم آبیاری متشکل از نوار تیپ شامل اجزای زیر می باشد:

 • ایستگاه پمپاژ
 • لوله آبیاری اصلی و فرعی
 • شير فلكه ها
 • اتصالات و نوار های آبياری تيپ

انتخاب نوار تیپ کشاورزی

موارد زیر از نکات مهم در هنگام انتخاب نوار تیپ آبیاری می باشد:

 • طول نوار
 • میزان تحمل فشار کاری
 • ضخامت نوار آبیاری قطره ای کشاورزی
 • میزان یکنواختی آبیاری
 • طول رول نوار آبیاری قطره ای
 • قطر داخلی نوار آبیاری قطره ای
 • فاصله سوراخ ها یا دریپرها

شرکت بامور تجهیز انواع لوله های پلی اتیلن ونوار تیپو استخر پلیمری موجود است. برای خرید از فروشگاه به ادرس مراجعه فرمایید

تلفن همراه :۰۹۱۴۴۳۱۳۷۰۰

تلفن‌های تماس : ۰۴۱۴۳۲۱۲۶۹۷-۰۴۱۴۳۲۱۲۱۳۸

 

نظرات کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *