پایگاه خبری هامپوئیل
0

از معلمی تا زرگری: گفتگو با «افسون حسینی» اولین بانوی موفق فروشندۀ آنلاین طلا در مراغه

افسون حسینی
بازدید 77

افسون حسینی یکی از بانوان توانا و موفق شهرستان مراغه است که در عرصۀ زرگری حضور فعالی دارد. این بانوی موفق با راه‌اندازی صفحۀ اینستاگرام در حوزۀ فروش اینترنتی طلا، توانست جزو اولین افرادی در مراغه باشد که بدون داشتن مغازه و سرمایه، فقط با یک گوشی تلفن همراه، موفق به ایجاد یک فروشگاه بزرگ آنلاین شود. افسون حسینی مدرک لیسانس اقتصاد بازرگانی دارد. به همین دلیل تصمیم گرفتیم با این بانوی توانای شهرمان به گفتگو بنشینیم و با ایشان بیشتر آشنا شویم.

از معلمی تا زرگری!

شروع فعالیت در زرگری به واسطۀ شغل همسر افسون حسینی در این حرفه بوده است. در سال 1390 همسر او بدلیل علاقه به زرگری وارد این حرفه می‌شود. حمایت‌های افسون حسینی از شروع کار همراه همسرش بوده است. ولی هیچ همکاری شغلی بین این دو نفر وجود نداشت. در آن زمان افسون حسینی به تدریس در پایۀ اول دبستان مشغول بود. او می‌گوید که در بهترین مدارس ارومیه سابقۀ تدریس دارد. دلایلی باعث می‌شود که شغل معلمی برای افسون حسینی اغنا کننده نباشد. این پروسه همزمان می‌شود با زمانی که همسرش بنا به دلایلی مجبور می‌شود از شغل زرگری خارج شود و به نوعی سکان این شغل به سمت افسون حسینی می‌چرخد. به دلیل سابقۀ کار همسر و آشنایی و داشتن مهارت در زرگری، او نیز وارد این شغل می‌شود.

دلیل اصلی من برای ورود به این حرفه بخاطر حس خوبی بود که این شغل به من انتقال می‌داد. همیشه بر این باور بودم که این شغل جایگاه ویژه‌ای در بین مشاغل آزاد دارد. از سوی دیگر انسانی قدرت‌طلب هستم و همیشه به خودم و توانایی‌هایم ایمان کامل داشته‌ام، فلذا مطمئن بودم که توانایی مدیریت چنین شغل پر ریسکی را نیز دارم.”

شروع زرگری فقط با یک گوشی

اسم زرگری همواره افرادی را با سرمایه بالا در ذهن مجسم می‌کند که نسل اندر نسل در این شغل بوده‌اند و به نوعی موروثی صاحب این شغل شده‌اند. ولی داستان زندگی این بانوی موفق، مسیر ذهنی ما را تغییر می‌دهد، وقتی که متوجه می‌شویم استارت این شغل برای افسون حسینی از طریق یک عکس و گوشی بوده است. زمانی که دوست خانم حسینی درخواست خرید طلای دست دوم بواسطه ایشان می‌کند و تنها راه ارتباطی برای نشان دادن طلای خریداری شده، از طریق اینترت بود. ارسال عکس طلاهای خریداری شده، ایدۀ جدیدی برای شروع کسب و کار جدید را برای وی تداعی می‌کند.

از همین جا این ایده به ذهنم رسید که با عکس گرفتن از طلا و معرفی آن به مشتری برای فروش می‌توان با سرمایه کم و  در واقع فقط یک گوشی به درآمد حوبی رسید. البته در این راه از همکاری و محبت همکاران زرگر عزیزمان نباید چشم‌پوشی کرد. چرا که بدون حمایت و همکاری ایشان، شروع این کار امکان‌پذیر نبود.

نکته قابل توجه در هر شغلی این است که باید برای جلب اعتماد مشتری صبور بود و با گذر زمان به موفقیت دست پیدا کرد.

ماراتن آموزش همچنان ادامه دارد

همانند سایر مشاغل، آموزش این حرفه نیز بی‌نهایت نکته و جزئیات دارد. با در نظر گرفتن قیمت جهانی طلا و انس و ریسک‌ها و چالش‌های مربوط از یک سو و فعالیت و کسب تجربۀ فردی از سوی دیگر، نیاز به فراگیری آموزش‌های مستمر احساس می‌شود. بنده هم از این قانون تبعیت می‌کنم و از هر زمانی برای یادگیری استفاده می‌کنم. منبع آموزشی مفاهیم اولیه و اصلی برای من، همسرم بوده و هست. در کنار یادگیری مفاهیم اولیه از طریق همسرم، برای اینکه بتوانم در شاخه عکاسی برای ساخت پست در اینستاگرام نیز مهارت لازم را کسب کنم، در ورکشاپ‌های مربوطه شرکت کردم.

چالش‌های زرگری در فضای مجازی

به لحاظ اینکه من این شغل را در فضای مجازی شروع کردم، بالطبع با چالش‌های زیادی روبرو بودم. یکی از این چالش‌ها ریسک پذیر بودن معاملات در فضای مجازی و بخصوص در بستر برخی اپلیکیشن‌های کاربردی بود. چون در این فضاها معامله بصورت آنلاین است و معامله به شکل حضوری نیست، تغییر آنی قیمت‌ها روی خرید و فروش تاثیرگذار است. برای فرد فروشنده آنچه که مهم است این است که معاملۀ کم‌ریسکی داشته باشد، که برای کم کردن ریسک باید معامله در لحظۀ حال انجام شود. چراکه در نظر گرفتن سود بیشتر مستلزم ریسک بالا خواهد بود. با اینحال انجام معاملات در لحظۀ حال علاوه بر جلب اعتماد مشتری باعث کسب سود ماندگار نیز خواهد شد.

موانع سر راه یک بانوی زرگر

من به شخصه با چنین موانعی برخورد نکردم چون بواسطۀ حمایت‌های همسرم در این شغل وارد شدم ولی بدون شک اگر خانمی بدون پشتوانه و حمایت، تصمیم به فعالیت در این حرفه را داشته باشد، باید موانع احتمالی این مسیر را در نظر داشته باشد. از جمله این موارد می‌توان به نکات زیر اشاره کرد:

  •  عدم اعتماد اولیه از طرف همکاران این حرفه
  • کندی پیشرفت کار
  • عدم سود‌ده بودن در ماه‌های اول
  • استرس‌های ذاتی شغل
  • یافتن مشتری‌
افسون حسینی

افسون حسینی زرگر موفق می‌گوید: کتاب‌های زیادی مطالعه کرده‌ام

زرگر، مادر و همسر موفق

خدا را شاکرم هر سه این موارد در مورد من صادق است و خوشبختانه توانستیم به دلیل همراهی صمیمانه همسر و دخترم، در این مسیر تمام امور مربوط را با موفقیت مدیریت کنیم. یک همسر حامی نقش مهمی در کسب موفقیت در تمام عرصه‌های زندگی را برعهده دارد. البته این رابطه دو سویه است و بنده هم در مقابل همسر و دخترم و مسائل پیش‌رو رویکرد مشابهی دارم. در شرایط سخت و دشوار و زمانی که احساس کنم ایشان به فضای لازم برای مدیریت شرایط  نیاز دارد، سعی می‌کنم با شرایط موجود همراهی کنم. نقش برجستۀ دخترم را در پیشبرد اهداف کاری و زندگی مان باید یادآوری کنم، چرا که بخشی از این مسئولیت نیز در زمان‌هایی که ما در سفر کاری هستیم، بر عهدۀ دختر نازنینم است.

زرگری و رفع نیازهای فردی

بنده قبلا در این حرفه فعالیت نداشتم. در زمینه‌های دیگری از جمله استعداد‌یابی، مشاور و کوچینگ و آموزش. با وارد شدن در حوزه فروش و معاملات آنلاین، به این حس نهفته درونم دست یافتم که این جنبه می‌تواند نیاز قدرت طلبی من را پاسخ دهد. فکر می‌کنم اکثر انسان‌ها دوست دارند در فعالیتی که انجام می‌دهند، دیده شوند. من هم حس مشترکی دارم و همیشه به سراغ چالش‌های بزرگ می‌روم. در نهایت می‌توانم با جرئت اقرار کنم که دلیل فعالیت در هر کاری تنها رفع نیاز مادی نمی‌تواند باشد.

مفاهیم کاربردی و اولیه طلا برای خریداران

خوشبختانه فعالیت جدیدی که در پیج کاری‌ام در اینستاگرام با آدرس https://www.instagram.com/hoseini_gold2022 راه‌اندازی کرده‌ام، شامل آموزش‌های پایه‌ای لازم برای آشنایی با طلا و معاملات در این حوزه است.

طلای شکسته و مشتری‌های نمکدانی

با سرمایه کم و حتی خیلی کم که اصلا قابل باور نیست، امکان خرید طلا وجود دارد. چون برای طلای شکسته کمترین سود برای زرگر وجود خواهد داشت و در عین حال این معامله برای خریدار بسیار سودآور خواهد بود. در این نوع خرید مشتری ماهانه مبلغی را برای خرید طلا اختصاص می‌دهد و با گذشت زمان، سرمایه قابل توجهی را برای خود ذخیره خواهد کرد. نکته‌ای قابل ذکر این است که این نوع طلا قابل استفاده نیست.

طلای دست دوم

بهترین گزینه برای افرادی است که سرمایۀ نقدی در دست دارند، چون این نوع طلا اجرت ندارد و اجرت آن یکبار پرداخت شده است. سود این طلا 7% است مگر اینکه طلای برند باشد و به‌راحتی یافت نشود و فرد از روی نیاز آن‌را فروخته باشد. در این شرایط سود طلا کمی بیشتر محاسبه خواهد شد. چون فروشنده می‌تواند با توجه به خاص بودن طلا، با اجرت اقدام به فروش کند. از این طلا فرد خریدار هم می‌تواند استفاده کند و هم به‌عنوان سرمایه ذخیره کند.

طلای آب‌ شده

این مورد برای افرادی است که سرمایۀ قابل توجهی بالای 50 میلیون تومان در اختیار دارند، اختصاص داده می‌شود. دلیل این امر بخاطر حجمی است که این طلا باید داشته باشد تا بتوان به روی آن‌ها مهر کد‌دار زد. کد ثبت شده روی این مهر براحتی قابل دست‌یابی است و از این راه می‌توان به عیار واقعی طلا دسترسی داشت.

“اثر مرکب” و پیامد آن در زندگی

از نظر من قانون کائنات، متافیزیک و قدرت تغییر باورها، مولفه‌هایی هستند که با تمام وجود به آن‌ها ایمان دارم و تا حد ممکن اصول آن‌ها را در زندگی ‌ام پیاده میی‌کنم. بدون شک خواندن کتب مرتبط با قوانین کسب و کار و توسعه فردی در پرورش این نگرش نقش به‌سزایی دارد. کتاب‌های زیادی مطالعه کرده‌ام ولی یکی از تاثیرگذارترین آن‌ها که در زندگی من حکم کلاس آموزشی را داشته‌ است، کتاب “معجزه‌گر خاموش” تالیف سید رضا حیات الغیب بود. کتاب بعدی کتاب “اثر مرکب” اثر دارن هاردی است که می‌توانم چکیده آن را در یک جمله بیان کنم: مداومت و استمرار در یک کار.

از دیدگاه من ترس مثل یک دیوار بلند است که موفقیت پشت آن قرار دارد و باید در دل ترس زد. این جمله را دوست دارم به شما هدیه دهم که: دنیا جای خوبی است برای زندگی کردن. این جمله را به اقتباس از دکتر مجتبی شکور کمی تغییر دادم که: “دنیا جای بدی است ولی ارزش جنگیدن را دارد.”

چشم‌انداز ده ساله

تمام تلاش و برنامه‌ام برای هدایت زندگی و اهدافم در جهتی است که همواره آرزو کرده‌ام آن‌را تجربه کنم. امیدوارم عمری باقی باشد و به آنچه برای سال‌های آتی برنامه ریزی کرده‌ام دست یابم. در کل خودم را در اوج می‌بینم(با لبخند و برق امید در چشمان).

خودتان را باور کنید

توصیه من به سایر بانوان این است که خودتان را با تمام نقاط قوت و ضعف‌تان باور کنید. برای شناخت خودتان دست به‌کار شوید، چون واقعا از خودشناسی می‌توان به خداشناسی دست پیدا کرد. موانع درونی تان را پیدا کنید و روی آن‌ها کار کنید تا به رسالت واقعی که بدان منظورخلق شده‌اید، پی ببرید. با اجرای این اصل، دید شفافی به چرایی زندگی پیدا خواهید کرد. مادران عزیز دختران‌تان را شجاع و با جسارت بار بیاورید و سعی کنید در هر شرایطی، حامی دائمی آن‌ها باشید.

با آرزوی سربلندی و موفقیت برای تمام زنان توانای دیارم این گفتگوی دوستانه را به پایان می‌رسانیم.

نظرات کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *